Alkollü Araç Kullanma Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

May 16, 2020 | İdare Hukuku Avukatlığı

Alkollü Araç Kullanma Trafik Cezasına İtiraz Dilekçesi

ADANA (  ) SULH CEZA HAKİMLİĞİ’NE

 

İTİRAZ EDEN :

VEKİLİ      :

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TANZİM TARİHİ:  X , MA – X seri no

İTİRAZA KONU TUTANAĞIN TEBELLÜĞ TARİHİ:

İTİRAZ KONUSU: Hukuka aykırı şekilde düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının ve ehliyete el koyma cezasının iptali istemi

AÇIKLAMALALAR :

1- Müvekkilimin babasına ait olan X tescil plakasına kayıtlı otomobil ile müvekkilimin halasının oğlu olan X’ ya X günü X ‘ de bulunan evine geceyi geçirme amaçlı gitmiştir. Müvekkilim X akşam üstü aracı park etmiş ve X nın evine çıkmıştır. Evde halasının oğlu ile birlikte alkol alan müvekkilim meyve, kuruyemiş vs. almak için evden çıkmıştır. Müvekkilim havanın soğuk olduğunu fark etmiş ve arabada bulunan montunu almak için ARABANIN SAĞ ÖN KOLTUĞUNU açmış montunu aldıktan sonra arabayı kitleyip uzaklaşmaya başlamıştır.

2-  Müvekkilim arabayı kitledikten sonra yaklaşık 50 metre uzaklaşmış ve arkasından bir trafik polisinin seslendiğini duymuştur. Polisin yanına gittiğinde polis müvekkilimin ehliyetini istemiştir. Müvekkilim ne için istediğini sorduğunda rutin kontrol cevabını veren polis memuru daha sonra alkol testi yapmak istemesi üzerine müvekkilim “halasının oğlunun evinde alkol aldığını ancak araba kullanmadığı için alkol testinin yapılmasına gerek olmadığını, arabanın sağ ön koltuğundan montunu alıp yoluna devam ettiğini, yürüyerek markete gittiğini” beyan etmiştir.

3- Müvekkilimin haklı itirazları üzerine polis memuru arabayı park yerine getirenin müvekkilim olduğunu ve alkollü şekilde arabayı getirdiği varsayımına göre X seri numaralı tutanak tutulmuştur. İlgili tutanağa karşı müvekkilim imzadan imtina etmiştir.

4- Müvekkilime ilgili tutanak tebliğ edilmemiş olmakla birlikte müvekkilim yaptığı e-devlet sorgusunda ilgili işlem sonucu  ehliyetine 2 yıl süreyle el konulduğunu ve 1256,00 TL tutarında para ceza kesilmiş olduğunu görmüştür.

SONUÇ VE TALEP : Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığımız nedenlerle, itirazımın kabulü ile yasalara aykırı olarak düzenlenen trafik ceza tutanağında yazılı para cezasının ve ehliyete 2 yıl süreyle el koyma cezasının iptaline karar verilmesini masraf ve vekillik ücretlerinin karşı kuruma yükletilmesini saygılarımla arz ve talep ederiz. tarih

                                                                                                                                  İTİRAZ EDEN VEKİLİ

EKLER : Vekaletname , Kimlik fotokopisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.