Alkol ve Uyuşturucu Kullanan Eşten Boşanma

Alkol ve Uyuşturucu Kullanan Eşten Boşanma

Alkol ve madde bağımlılığı sonrasında mağdur eşin maruz kaldığı fiziksel ve duygusal şiddet sonucu hakaret, küçük düşürme, aşağılama gibi davranışlar “evlilik birliğini temelinden sarsar” niteliktedir.

Kanunumuzda boşanma sebepleri arasında “alkol ve uyuşturucu kullanımı“na dayalı olarak bir boşanma sebebi bulunmamaktadır. Ancak bu durum yorumlanması sonucu “evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı” sebebine dayanmak ve boşanma davası açmak mümkündür. Alkol veya uyuşturucu kullanma, kumar oynama gibi davranışların bir süreklilik arz edip etmediği önem taşır. Bu davranışlar bir bağımlılık veyahut süreklilik içeren nitelikte ise “evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı” sebebi ile boşanma davası açılabilecektir.

Alkol ve Uyuşturucu Kullanan Eşten Boşanma

Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı Sonucu Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması

“Eşim uyuşturucu kullanıyor”, “eşim madde  bağımlısı”, “eşim uyuşturucu kullandığı için boşanmak istiyorum” taleplerine çok kez şahit olduk. Bu taleplerin hukuki karşılığına değineceğiz.

Hukuk sistemimiz uyuşturucu ve alkol kullanımını ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenemeyecek duruma gelmesi dolayısı ile evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak nitelendirmektedir. Bu husus çiftler arasında geri dönüşü olmayacak fikirsel ve duygusal ayrılıkları ifade eder. Alkol ve uyuşturucu kullanımının ortak hayatı çekilmez kıldığını ispatlamak iddia eden tarafın yükümlülüğündedir.

Evlilikte Alkol ve Uyuşturucunun Kullanım Sınırı

Alkol ve uyuşturucu kullanımının yüksek dozlarda olması evliliğe kötü etki etmektedir. Bu maddelerin kullanım sınırını aşıp bağımlılık derecesinde tüketilmesi durumunda diğer eşten evlilik birliğini sürdürmesi beklenemeyecek derecede zorlaşır. Alkol ve uyuşturucu kullanımı sonucu hayatta ve evlilik içerisinde sorumluluklarını yerine getiremeyen eş diğer eşe karşı evlilik birliğini temelinden sarsar. Bu durum kimi zaman çok daha kötü sonuçlarla( şiddet, hakaret) sonuçlanır.

Alkol ve uyuşturucunun ne oranda kullanıldığı ve evliliğe etkisi  boşanma davası sürecinde yargı tarafından belirlenecektir. Bu süreçte mevzuata hakim bir avukat ile gerekli ispatı yapmanız ve karşı tarafın kusurları nedeniyle evlilik birliğini sona erdirerek tazminat talep etmeniz gerekmektedir. 

Örnek vermek gerekir ise: Eşlerden birsinin haftada belli günlerde 2 adet bira içmesi ve bu durumun evlilik birliğini etkilemediğini var sayar isek bu durum bir boşanma nedeni olarak görülemeyecektir. Açılacak boşanma davası ret olunacaktır.

Uyuşturucu veyahut alkol kullanan eşin bunu yüksek derecede kullandığı, diğer eşin telkin ve tavsiyelerine rağmen bırakmadığı ve tedavi olmak istemediği, uyuşturucu ve alkolü ailenin mutluluğuna tercih ettiği mahkeme huzurunda ispatlanmalıdır.

Söz konusu alkol ve uyuşturucu tüketiminin evlilik birliğini temelinden sarsacak herhangi bir duruma yol açmadığına karar verilir ise boşanma davanız reddedilecektir. Bu aşamada alkol ve uyuşturucu kullanan eşin tedavi olup olmadığı, bu süreçteki davranışları hakimin takdir yetkisi çerçevesinde değerlendirlecektir.

Mahkeme Huzurunda Eşimin Alkol ve Uyuşturucu Kullandığını Nasıl İspat Ederim?

Eşinizin alkol ve uyuşturucu kullandığını düşünüyor iseniz bunun ispatı gayet basittir. Hakime bulunacağınız talep ile eşinizin ilgili kuruma sevk edilerek tetkiklerinin yapılmasını istemelisiniz. Akabinde eşinizin uyuşturucu ve alkol kullandığı belgelenir.

Alkol ve Uyuşturucu Kullanımı Sonucu “Haysiyetsiz Yaşam Sürme” Sebebi ile Boşanma Davası

Söz konusu madde kullanımları dolaylı yoldan “haysiyetsiz yaşam sürme” ve “küçük düşürücü suç” olarak nitelendirilebilir. Ancak kanaatimizce söz konusu durumda evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını ve eşlerin ortak hayatı sürdüremeyecek derecede geri dönülemez bir durumda olduğunu öne sürerek boşanma davası açılması daha doğru olacaktır. Çeşitli Yargıtay kararlarında “ayyaşlığın” haysiyetsiz yaşam sürme olarak nitelendirildiğini görmekteyiz.

Alkol ve Uyuşturucu Tüketimi Nedeniyle Verilen Boşanma Yargıtay Kararı

Davacı-davalı kocanın sürekli alkol aldığı, birlik görevlerini yerine getirmediği; davalı-davacı kadını babaevine bırakıp gittiği anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. ( Esas : 2007/2554 )

Sonuç Olarak

Alkol ve uyuşturucu kullanımının belirli bir seviyeyi aşarak kullanılması ve diğer eşe karşı ortak hayatı çekilmez kılması durumunda “evlilik birliğinin temelinden sarsılması”na dayalı boşanma davası açılabilecektir. Söz konusu davada uzmanlık alanı aile hukuku olan bir avukat ile ilerlemeniz tavsiye edilir.

Alkol Nedeni İle Boşanma Dilekçesi Örneği

Alkol nedeni ile boşanma davası açma niyetinde olan kişiler için bu süreci avukat ile yönetmesi şiddetle tavsiye edilmekle birlikte yine de süreci asil davacı olarak ilerletmek isteyenlere dilekçe örneğinin bir taslağını paylaşmaktayız. Alkol Nedeni ile Boşanma Dilekçesi Örneği ‘ ne tıklayarak ilgili dilekçeyi inceleyebilirsiniz.

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.