Ailesinin eşine saldırısını engellemek için çaba göstermemek dolaylı fiziksel şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Mar 23, 2020 | Fiziksel Şiddet Sebebiyle Boşanma

Ailesinin eşine saldırısını engellemek için çaba göstermemek dolaylı fiziksel şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Davacı kocanın birlik görevlerini yerine getirmediğinin ve ailesinin evliliğe müdahalesine kayıtsız kaldığının; davalı kadının ise, velayeti babaya verilen çocuklarına şiddet uyguladığı ve ailesinin kocasına saldırısını engellemek için çaba göstermediğinin; böylece boşanmaya neden olan olaylarda tarafların eşit kusurlu olduklarının; mahkemenin kusurun tamamen kadında olduğuna yönelik kabulünün hatalı olduğunun anlaşılmış bulunmasına göre; davacının tüm, davalının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir. (Y2HD, 06.07.2011, E. 2011/9082, K. 2011/11599.)

Ailesinin eşine saldırısını engellemek için çaba göstermemek dolaylı fiziksel şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Yapılan soruşturma, toplanan delillerle davalı kocanın kardeşi ve yengesinin, davacı kadını dövdükleri, kocanın ise bu olaya sessiz kaldığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkân vermeyecek nitelikte bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davacı dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, boşanmaya (TMK md 166 karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile davanın reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 05.10.2011, E. 2010/13651, K. 2011/14876.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ailesinin eşine saldırısını engellemek için çaba göstermemek dolaylı fiziksel şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.