Ailenin Korunmasına Dair Kanuna dayanılarak verilmiş olan koruma tedbirine “itiraz üzerine verilen kararlar” temyize tabi değildir- Yargıtay Kararı

Nis 29, 2020 | Uygulama

Ailenin Korunmasına Dair Kanuna dayanılarak verilmiş olan koruma tedbirine “itiraz üzerine verilen kararlar” temyize tabi değildir

Başvuranın 4320 sayılı Yasa gereğince tedbir alınmasına ilişkin isteği aile mahkemesince kabul edilmiş, aleyhine tedbir istenen bu karara itiraz etmiş, mahkeme bu itirazı da reddetmiştir. Aleyhine tedbir istenen itirazın reddine dair 10.11.2010 tarihli ek kararı temyiz etmiştir. 4320 sayılı Yasa gereğince alman kararlar temyizi kabil olan kararlardan değildir.

Bir kararın aslının temyizi kabil değil ise, itiraz üzerine verilen kararın da temyiz kabiliyeti yoktur. Bu bakımdan temyiz dilekçesinin reddine karar verilmesi gerekmiştir. (Y2HD, 10.10.2011, E. 2011/1082, K. 2011/15271.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.