Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca verilmiş olan tedbir nafakasının istirdatına ilişkin kararlar temyiz edilebilir- Yargıtay Kararı

Nis 29, 2020 | Uygulama, Yoksulluk Nafakası

Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca verilmiş olan tedbir nafakasının istirdatına ilişkin kararlar temyiz edilebilir

İstek, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Kanun uyarınca verilmiş olan tedbir nafakasının kaldırılması kararına ilişkin olmayıp, bu yasaya göre verilen tedbir nafakasının daha sonra kaldırılmış olması sebebiyle, ödenen nafakanın istirdatına ilişkindir.

İstek böyleyken, maddi yamlgı sonucu, 4320 sayılı yasa uyarınca alınmış tedbir nafakasının kaldırılması kararlarının da, bu yasaya göre alınmış tedbirler gibi temyizi kabil olmadığından bahisle davacının temyiz isteği reddedilmiştir.

Davacının karar düzeltme isteği bu sebeple yerinde görüldüğünden kabulüne, Dairemizin temyiz talebinin reddine dair kararın kaldırılmasına, davacının temyiz itirazlarının incelenmesine karar verilmesi gerekmiştir.(Y2HD, 28.02.2011, E. 2010/23443, K. 2011/3462.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.