Kişisel ilişki düzenlemesi anlaşmalı boşanma davasında mahkemece re’sen yapılamaz- Yargıtay Kararı

Kişisel ilişki düzenlemesi anlaşmalı boşanma davasında mahkemece re’sen yapılamaz

Taraflar, anlaşmalı olarak (TMK. md. 166/3) boşanmışlardır. Mahkemece velayeti davalı-davacı anneye verilen tarafların ortak çocuğu 2009 doğumlu Nazlı Duru’nun davacı-davalı baba ile kişisel ilişkisinin düzenlenmesi konusunda tarafların anlaşmasına aykırı olarak düzenlemeye hükmedilmiştir.

Kişisel ilişki konusundaki tarafların anlaşmasına mahkemenin müdahalesini gerektirebilecek yasaya aykırı bir yön bulunmamaktadır. Kaldı ki, mahkeme, müdahale edecekse bile, bunu taraflara önermesi; kabulü halinde buna uygun karar vermesi gerekir. Açıklanan bu yasal yol izlenmeyerek; mahkemece re’sen kişisel ilişki düzenlemesi yapılmıştır. Açıklanan nedenlerle tarafların anlaştığı kişisel ilişki düzenlemesine hükmedilmesi gerekirken; yazılı şekilde karar verilmiş olması usul ve yasaya aykırı olup bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 06.07.2011, E. 2010/10865, K. 2011/11563.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir