Soybağının reddi davasını nüfus idaresinin temyiz hakkı yoktur- Yargıtay Kararı

Soybağının reddi davasını nüfus idaresinin temyiz hakkı yoktur

Dava, soybağının reddine ilişkin olup, koca tarafından açılmış ve çocuklar davada kayyım aracılığıyla temsil edilmişlerdir. Soybağının reddi davasının kimlerin açabileceği ve kimlere karşı açılabileceği yasada öngörülmüştür (TMK.md.286).

Bunların arasında nüfus idaresi gösterilmiş değildir. Buna rağmen, dava nüfus idaresi temsilcisi huzuruyla görülmüşse; bu durum sonuca etkili değildir. Davada taraf sıfatı bulunmayanın kendi hakkını etkilemeyen konularda temyiz hakkı da yoktur.

Bu nedenle, verilen hüküm nüfus idaresinin hakkını etkilemediğinden, temyiz talebinin reddine karar vermek gerekmiştir. (Y2HD, 10.10.2011, E. 2011/13079, K. 2011/15171.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir