Soybağının reddi davasında nüfus kaydındaki babaya DNA Testi Yapılır – Yargıtay Kararı

Soybağının reddi davasında nüfus kaydındaki babaya DNA Testi Yapılır:

Yargıtay Kararı

Davacı vekili dava dilekçesinde davalı Emine ile Mehmet Sazak’ın evliyken 14.12.1993 tarihinde boşandıklarını, bu arada Emine’nin davalı Ali Karadal ile beraber yaşadığını, bu sırada 22.07.1994 tarihinde davacı Derya Sazak’ın doğduğunu, Türk Medeni Kanununun 285. maddesi gereğince boşanma tarihinden itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun evlilik birliğinde doğmuş sayılacağı hükmü gereğince Derya’nın kaydının Mehmet Sazak’ın nüfus hanesine yapıldığını, Derya’nın gerçek babasının Ali Osman olduğunu ancak davalılar Mehmet ve Emine tarafından soybağının reddi davası açılmadığını ileri sürerek nüfusta küçük Derya’nın babası olarak gözüken Mehmet Sazak ile Derya arasındaki soybağının reddine karar verilmesini istemiş, mahkemece davanın reddine karar verilmiştir. Türk Medeni Kanununun 285. Maddesi gereğince evlilik devam ederken veya evliliğin sona ermesinden başlayarak 300 gün içinde doğan çocuğun babası kocadır. 286. maddesinde ise koca soybağının reddi davası açarak babalık karinesini çürütebilir.

Bu dava ana ve çocuğa karşı açılır. Çocuk da dava hakkına sahiptir. Bu dava ana ve kocaya karşı açılır. Somut olayda davalı Emine ile Mehmet’in 14.12.1993 tarihinde boşandıkları ve davacı küçük Derya’nın bu tarihten sonraki 300 gün içinde olan 22.07.1994 tarihinde doğduğu ve davalı Mehmet Sazak’ın nüfus hanesine kaydedildiği anlaşılmaktadır.

Davacı Derya’nın Türk Medeni Kanununun 286. maddesi gereğince soybağının reddetme hakkı bulunduğu ve bunu da kayyımı vasıtasıyla dava açarak ileri sürdüğü anlaşıldığına göre davalı Mehmet Sazak ile birlikte Adli Tıp Kurumu’na sevk edilerek DNA testi yapılıp babası olup olmadığı tespit edilmesi gerekirken mahkemece davada taraf olmayan Ali Osman Karadal’ın Adli Tıp Kurumu’nda DNA testi yapılıp sonucuna göre karar verilmiş olması doğru görülmemiştir. (Y18HD, 08.06.2015, E. 2014/21899, K. 2015/10656)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir