Birlikte yaşamaktan kaçınma varsa tedbir nafakası davasının kabulü gerekir- Yargıtay Kararı

Birlikte yaşamaktan kaçınma varsa tedbir nafakası davasının kabulü gerekir

Kadın tarafından boşanma davasından önce 06.07.2007 tarihinde bağımsız olarak açılan nafaka davası boşanma davasıyla birleştirilmiştir.

Davalı- davacının, eşini istemediğini söyleyerek onunla birlikte yaşamaktan kaçındığı toplanan delillerle gerçekleştiğine göre, davacı- davalı ayrı yaşamakta ve nafaka talep etmekte haklıdır.

Türk Medeni Kanununun 197/2.maddesi gereğince davacı-davalı yararına uygun miktarda nafaka takdiri gerekirken, birleşen nafaka davasının reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 11.04.2011, E. 2010/5387, K. 2011/6383.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir