20 Yıldır Ayrı Yaşayan Eş Nafaka Talep Edebilir Mi?

Bir alacağın zamanaşımına uğraması için öncelikle alacak hakkının doğması ve kanunda öngörülen sürenin geçmesi gerekir. Fiilen ayrılık nafaka istemek için zamanaşımı süresini başlatmaz. Ancak burada 20 yıl herhangi bir talepte bulunmayan eşin sonradan nafaka isteyerek hakkın kötüye kullandığını söyleyebilir miyiz?

Türk Medeni Kanunu’nun 178. maddesinde: “Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar” denilmektedir.

Zamanaşımının bir problem yaratmayacağını kabul ettik. Ancak yoksulluk nafakasının da şartları oluşmamalıdır. 20 yıl boyunca nafakaya ihtiyaç duymayan eşin, geçinecek geliri varsa, boşanmayla yoksulluğa düşmeyecek demektir. Yirmi yıl hiç yardım yapılmamışsa eşin geçinme vasıtaları olduğuna işaret eder.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir