Siteden ayrılmadan önce tarafımca yazılan site içi arama motorunu deneyin.

Soybağının Reddi Sonrası Nafakanın Geri İstenmesi Dava Dilekçesi

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI:

DAVA KONUSU:

DAVA KONUSUNUN DEĞERİ:

DAVANIN DAYANDIĞI VAKIALAR:

Davalı ile X tarihinde evlendik. Bu evliliğimiz sırasında davalı X doğumlu X adlı çocuğu dünyaya getirmiştir.

X Aile Mahkemesinin X karar sayılı ilamıyla boşanmamıza ve küçük X’in velayetinin davalıya verilmesine karar verildi. Boşanma kararı kesinleşmiş bulunmaktadır.

Boşanma kararı ile birlikte küçük X için takdir edilen aylık X TL iştirak nafakası tarafımdan bugüne kadar düzenli olarak davalıya ödenmiştir.

Davalının boşanma kararının kesinleşmesinden sonra gerçekleşen itirafı üzerine küçük X’in ortak çocuğumuz olmadığını öğrenir öğrenmez soybağının reddi davası açtım. Dava kabul edilerek verilen hüküm kesinleştiğinden davalıya ödediğimiz iştirak nafakasının geri verilmesi için talep zorunluluğu doğmuş bulunmaktadır.

DELİLLER: Nüfus aile kayıt tablosu, boşanma kararı, icra dosyası, soybağının reddi kararı.

HUKUKİ SEBEPLER : 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun m. 4, TMK m. 286 f. I.

TALEP SONUCU: Yukarıda açıkladığımız sebeplerle davanın kabulü ile küçük X için davalıya ödediğimiz toplam X TL iştirak nafakasının yasal faizi ile birlikte davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmesini saygı ile arz ve talep ederim. tarih

Davacı Vekil

EKLİ BELGELER :

  • Nüfus aile kayıt tablosu
  • Boşanma karar örneği (X Aile Mahkemesinin X karar sayılı ilamı)
  • X İcra Memurluğu, X esas sayılı dosyası.
  • Soybağının reddi karan (X karar sayılı ilamı)
  • Vekaletname

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir