Nafaka Verilirken Çocuğun kimin yanında kaldığı dikkate alınarak karar verilmelidir- Yargıtay Kararı

Nafaka Verilirken Çocuğun kimin yanında kaldığı dikkate alınarak karar verilmelidir

Davalı-davacı kadın Türk Medeni Kanununun 197. maddesi gereğince ortak çocuk 1997 doğumlu Semih Can içinde tedbir nafakası isteminde bulunmuştur.

Toplanan delillerden 2008 yılı Eylül ayından itibaren müşterek çocuk Semih Can’ın anne yanında kalmadığı, bakımı ve iaşesinin baba tarafından karşılandığı anlaşılmaktadır.

O halde davalı-davacı kadının birleşen nafaka davasında nafaka dava tarihi ile Eylül 2008 ayı arasındaki dönemle sınırlı olarak ortak çocuk için nafaka takdiri gerekirken, yazılı şekilde hüküm tesisi bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 10.10.2011, E. 2010/14654, K. 2011/15177.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir