İştirak Nafakası Davasında Yetkili Mahkeme Hangisidir?

İŞTİRAK NAFAKASINDA YETKİLİ MAHKEME 

İştirak nafakası eğer ki boşanma davasında istenilmişse boşanma davasındaki yetkili mahkeme kuralları geçerlidir. Ancak iştirak nafakası bağımsız bir dava şeklinde talep edildi ise bu durumda davacıya şu şekilde seçimlik haklar tanınmıştır:

  • Nafaka alacaklısının yerleşim yeri,
  • Davalının yerleşim yeri,
  • Küçüğün oturduğu yer mahkemesi,

İştirak nafakası davasında yukarıdaki yetkili mahkemelerde dava açılabilecektir.

“...... TMKnun 177. maddesine göre: Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidirdüzenlemesi ile zayıf durumda olan nafaka alacaklısı korunmak istenmiştir. Dolayısı ile bu amaçla genel yetki kuralı konulmuştur. Kanun koyucu genel yetki düzenlemesi ile davacıya seçimlik bir hak tanımıştır. Buna göre, davacı (nafaka alacaklısı); isterse kendi yerleşim yeri mahkemesinde, isterse HUMKnun 9. maddesi gereğince davalının ikametgahı mahkemesinde dava açabilecektir. Somut olayda davacı (kadın) Balıkesirde ikamet etmesine rağmen davalının yerleşim yeri olan Ankarada işbu davayı açmıştır. Davacı yukarıda açıklanan seçimlik hakkını doğru olarak kullandığına göre davaya bakılması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. Uygulamaya göre de, davalı tarafın herhangi bir yetki itirazı bulunmadığı halde resen yetkisizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun bulunmamıştır.(Y3HD, 4.5.2004, 49694616 284)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir