Erkek Eş Ziynetlerin Geri İstenmemek Üzere Kendisine Verildiğini Kanıtlamalıdır – Yargıtay Kararı: 2HD E. 2014/20259, K. 2015/4793

Erkek Eş Ziynetlerin Geri İstenmemek Üzere Kendisine Verildiğini Kanıtlamalıdır

Davalı kadının karşı boşanma davasıyla birlikte ileri sürdüğü ziynet eşyalarına ilişkin talebi, mahkemece “kadına ait ziynetlerin tarafların müşterek rızalarıyla bozdurulduğu” kabul edilmiş bunların “rıza dışında elden çıktığı kanıtlanamadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Davacı-karşı davalı koca ziynet eşyalarının düğün masrafları için ailelerin ortak rızasıyla bozdurulduğunu ikrar etmiştir. Davalı-karşı davacı kadının ziynetlerini geri istememek üzere kocaya verdiği iddia ve ispat edilmedikçe koca bunları geri verme borcu altındadır.

Kadının verirken ki rızasının varlığı kocayı geri verme borcundan kurtarmaz. Davacı-karşı davalı kocanın bunların geri istenmemek üzere kendisine verildiği yönünde bir iddiası bulunmadığı gibi, böyle olduğuna ilişkin bir delil de bulunmamaktadır. O halde davalı-karşı davacı kadın ziynet eşyalarına ilişkin talebinin kabulü gerekirken, isteğin reddi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 18.03.2015, E. 2014/20259, K. 2015/4793)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir