Tedbir Talepli Boşanma Davası Dilekçesi

Tedbir Talepli Boşanma Davası Dilekçesi -1-


ADANA ( ) NÖBETÇİ AİLE  MAHKEMESİ HAKİMLİĞİ’NE

                                                                                   TEDBİR TALEPLİDİR

                                                                                                         

DAVACI                   :

VEKİLİ                     : Av. Saim İNCEKAŞ

DAVALI                   :                                                                               

TALEP KONUSU               :Şiddetli geçimsizlik nedeni ile Boşanma davası

İZAHAT                                :

BOŞANMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

1-Müvekkil davalı taraf ile X tarihlerinde evlenmişlerdir bu evliliklerinden X ve , X isminde iki tane  müşterek çocukları bulunmaktadır.

2-Davalı ile müvekkilim evlendikten sonra müvekkil evlilik birliğinin üzerinde oluşturduğu sorumluluk bilincini yerine eksiksiz olarak  getirmiş gerek davalı taraf ile gerekse müşterek çocuklar ile yakından ilgi ve alakadar içerisinde olmuştur. ancak davalı taraf evlilik birliğinin sorumluluğu altına gerektiği ölçüde  girmediği gibi serkeş yaşantısına umursamaz tavırlarıyla  devam etmiştir.

3– Müvekkilim  davalı tarafın kendisinden akıllı telefon istemesi sonucu davalı tarafa akıllı telefon almıştır. akıllı telefon aldıktan sonra davalı tarafın sürekli elinden telefon düşmemiş müvekkil ve müşterek çocuklarına olan sorumluluk bilinci  ve ilgi alakası azalmıştır. müvekkilin sürekli olarak uyarmasına rağmen davalı taraf hiç dinlememiş ve halen kendi bildiğini yapmaya devam etmiştir. gece yatmadan önce davalı taraf  sürekli  akıllı telefonunu alıp  müvekkile çocuklara bakayım uyumuşlar mı diyerek çocukların odasına gitmiş ancak 30 dk ye yakın bir süre geri gelmediği olmuştur bu durum sürekli tekrarlanmıştır.  gene davalı tarafın çocuklara bakma bahanesi ile gece saat 01.00- 01.30 suları arasında müşterek çocukların odasına gitmek için yatağından kalmış ancak  telefonla oynarken müvekkili görmüş birden panikle telefonunu saklarken şüpheli tavırlar içerisinde bulunmuştur.bunun üzerine  davalı taraf müvekkilin ne yapıyorsun sorusuna kaçamak cevap vererek telefonunu saklama çabası içerisinde olmuştur.telefona bakmak isteyen müvekkile davalı taraf ilk başta telefonu vermezse de ısrar üzerine müvekkile telefonu vermiştir. müvekkil telefonu incelediğinde facebook, whatsapp ve tango gibi sosyal medya içerikli programlar yüklü olduğunu ve bu sosyal içerikli programlardan bir erkek ile konuşulmuş olduğunu görmüş davalı taraftan bu konu hakkında bir izahat yapmasını istemiş bunun üzerine davalı taraf  arkadaşım aramızda birşey yok abi kardeş ilişkimiz var diye cevap vermiştir.müvekkilin ısrarla konu üzerine gitmesinden sonra davalı……….

4-Yaşanan bu olaydan 5-6 ay sonra davalı tarafın müvekkilime çocukların öğretmenleri ve okul arkadaşlarının anneleri ile görüşmek için whatsapp programını indirmesi gerektiğini soylemesi üzere müvekkilim bu amaç doğrultusunda kullanması için davalı tarafa müsade etmiştir.ancak müvekkilim davalı eşinin telefonunda facebook programında ve *kuralsız tayfa* adlı sitede  tanımadık bir kaç erkek şahıslarla yazışmalarını görmesi üzerine davalı taraf bu durumu inkar etsede müvekkilin davalı eşine karşı olan güveni son derece zede görmüş  ve bu durumu kendi ve davalı tarafın ailesi ile paylaşmıştır.bunun üzerine davalı taraf çocukları hastaneye götürüyorum bahanesi ile babasının evine gitmiş ve müvekkille yaşadıkları ortak konutu habersizce terk etmiştir. müvekkilim müşterek çocukların salahiyeti için yaşanan bu olayları görmezden gelmiş ve davalı tarafı babasının evinden alarak ve davalı taraftan birdaha kendisini boyle bir durumla karşi karşiya birakmayacağinin sözünü alarak  ortak konuta getirmişitr.

5-Yaşanan tüm bu olayların ardından ve müvekkilin evlilik birliğini kurtarmaya yönelik yapmış olduğu tüm fedakarlıklara rağmen davalı taraf öğlen vakti çocukların okuluna eşyalarını bırakmak için evden çıkmış ve bir daha geri gelmemiştir. müşterek çocukların okul dönüşü servisle eve geldiklerini ancak davalı tarafın eve gelmediğini öğrenen müvekkilim davalı tarafı telefonla  aramış  ulaşamamıştır. bunun üzerine müvekkil  davalı tarafın  hastane dahil gidebileceği tüm yerlere bakmiş  ilerleyen saate rağmen haber alınamayınca X merkez çarşi karakoluna davalı tarafın kardeşi X ve davalı tarafın ablasının eşi olan X ile giderek davalı tarafın kayıp olduğunu  beyan etmişlerdir.bu sırada X le telefon da konuşan  davalı taraf *ben çok iyiyim beni merak etmeyin çocuklar size emanettir* deyip telefonu kapatmiştir. sonrasında müvekkilimin defalarca aramasına rağmen cevap vermemiştir. olaydan sonra eve gelen müvekkili arayan X eşin kendi isteği ile bırakıp kaçmış git ifadeni geri al demiş bunun üzerine müvekkil ifadesini geri almıştır.bir kaç saat geçtikten sonra davalı tarafın ablasının eşi olan X müvekkili arayarak eşini zorla alıkoymuşlar ben telefonla görüştüm ağlıyordu diyerek tekrar ifade vermesi gerektiğini soylemiş bunun üzerine müvekkil amcası ve davalı tarafın babası ile çarşi  karakoluna giderek tekrar ihbarda  bulunmuştur.

6– Bunun üzerine X Asayiş Şube Müdürlüğün de görevli polis memuru davalı tarafı cep telefon numarasından aramış ve X adında bir şahısla konuşmuş X davalı tarafı zorla kaçırmadığını kendi isteği ve rızası ile geldiğini  yanında çok mutlu olduğunu ve istedikleri takdirde X adresinde davalı ile birlikte yaşadıklarını davalı tarafın ailesinin istediği zaman gelip görebileceklerini söylemiş ve davalı tarafça da bu durum  aynı ifadelerle teyit edilmiştir.polis memurunun tüm telkin ve gayretine rağmen davalı taraf kendi isteği ve arzusu ile geldiğini çok mutlu olduğunu beyan etmiştir. yaşanan tüm bu  olaylar evlilik birliğinin temelini sarsmış ve iş bu boşanma davası açma zaruriyeti hasıl olmuştur.                               

VELAYETE  İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

Müşterek çocukların davalı tarafın ailesi ile birlikte kalmaları gerek kendilerine yaşam alanı bulamayışları gerek çocukların psikolojisini gerek eğitimlerini ekonomik olarak gerek hayat standartlarının daralması ve geleceklerini olumsuz yönde etkilemesi hususları bir arada düşünüldüğünde ve davalı tarafın serkeş yaşantısı ve müşterek çocukları tekrar terk edip  gitmesi hususunda (kaldı ki boyle bir eylem yukarıda açıkladığımız izahatlarda davalı tarafça gerçekleşmiştir) davalı tarafın anne sorumluluğu bilinci ile hareket etmediği de göz önünde bulundurularak X  müşterek çocukların TENSİPLE BİRLİKTE TEDBİREN VELAYETİNİN DAVACI BABA YA VERİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ.

HUKUKİ MÜSTENİDAT  : M.K. un 166. m.si HUMK ve sair ilgili mevzuat.

SÜBUT SEBEPLERİ          :

1-Emniyet ifade tutanakları

2-Resim,cd vs.

3- tanık beyanları Vesair her türlü yasal delail                                  

                                                             

NETİCE-İ TALEP              : Yukarıda arz ve izah olunan nedenlerle,

  • Davacı ile davalının BOŞANMALARINA;
  • Müşterek çocuklar X nın  GEÇİCİ VELAYETİNİN dava sonuna kadar TEDBİREN, dava sonunda da kalıcı olarak  müvekkilime verilmesi ne
  • Yargılama giderleri ve ücreti vekaletin davalıya tahmiline, karar verilmesi arz ve talep olunur. (tarih)

                                                                                                          Davacı Vekili

                                    Av. 

Tedbir Talepli Boşanma Davası Dilekçesi -2-


ADANA AİLE MAHKEMESİ NE                                    

        İHTİYATİ TEDBİR TALEPLİDİR.

DAVACI        :             

VEKİLİ          : 

DAVALI         :

DAVA KONUSU        : Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma, velayet, nafaka, maddi ve manevi tazminat ve ziynet eşyalarının iadesi.

AÇIKLAMALAR      :

1-Müvekkilim  davacı B………….  davalı M…………………..ile 09/07/2004 tarihinden evlenmiştir. Müvekkilim …… ile davalı …………….. müşterek olarak 21/12/2005 doğumlu T………… adında bir erkek çocukları vardır.

2-Davalı……………. aslında yabancı uyruklu olan fakat  sahte bir evlilik yaparak Türk vatandaşlığı kazanan ……. adında  bir kadınla ….’nun  aldığı bir evde dost hayatı yaşamaktadırlar. Ayrıca kadınla tatillere beraber gitmiş, zamanının  büyük bir bölümünü bu kadınla geçirmektedir. Kars vakıfbank’ın davalı ……’ya ait limitsiz kredi kartı dahi bu kişide bulunmaktadır. Kadında parası için ……….yu sömürmektedir. Davalı eş M….. son 1.5 yıldır eve gece geç saatlerde gelmekte ve bazen hiç gelmemektedir. Ayrıca M….. alkol bağımlısı olup depresyon hastasıdır. Bu hastalığını kullanarak müvekkile’ üzerime gelirsen intihar ederim’ şeklinde baskı yapmış, bir defada intihara teşebbüs etmiş müvekkil B…………. tarafından kurtarılmıştır. Müvekkilim bu durum karşısında bile sağ duyulu düşünüp çocuğunun hatırı için çevresindeki insanlardan utandığı için eşi  M……….’ya bir daha yapmaması için şans vermesine rağmen davalı Mu…….. bu durumu kabul etmemiş ve davacı B…………..’e “dostu Aynur’u kabul etmesini ,kendisinden de boşanmak istediğini” defalarca söylemiştir. Doğal olarak müvekkil B……… de bu durumu kabul etmeyip Çocuğunu da alıp abisinin evine gitmiştir.

3- Müvekkil, davalı ile evlendiğinde severek evlenmiş, davalıya güvenmiştir. Davalının kendisini ömür boyu mutlu edeceği inancıyla evlenmiştir. Müvekkil, eşine evlilik birliği içinde hep güvenmiş ve saygı göstermiştir; ancak davalı müvekkilimi hayal kırıklığına uğratmış, aldatmış ve müvekkilimi kadın başına evden ayrılmasına sebebiyet vermiştir.

4- Müvekkilim bir anne olarak müşterek çocukları Ta…………’ın da durumu öğrenmesinden dolayı onu da yanına alıp abisinin yanına yerleşmiş ve aylardır orada yaşamakta herhangi bir geliri olmadığı için abisinin yardımına muhtaç kalmıştır. Davalı M………. sorumlu bir baba olarak, sorumluluğunu yerine getirmemiştir. Bu nedenle öncelikle  müşterek çocuk 2005 d.lu Ta……….’ın  velayetinin davacı müvekkil anneye verilmesini talep ediyoruz.

5-Ayrıca araştırıldığında ortaya çıkacağı üzere Davalı eş inşaat malzemesi satmaktadır. Babadan kalma iş yeri , içindeki malzemeler  ve 2 adet dairesi bulunmaktadır. Ayrıca kendine aitte 950.000,00TL değerinde  bir dükkan,1adet dairesi ve bankada yüklü miktarda parası bulunmaktadır. Ekonomisi son derece iyi durumdadır. Boşanma nedeniyle müvekkilim için dava süresince 2.500,00 TL ve velayeti istenen oğlu Ta…………… için 2.500,00 TL olmak üzere toplam 5.000,00 TL tedbir nafakasına hükmedilmesini, boşanmaya karar verildiği takdirde yoksulluk ve iştirak nafakası olarak devam edilmesine karar verilmesini talep ediyoruz. Müvekkilimin katlanılmaz hale gelen evliliğinin bitirilerek boşanmalarına karar verilmesini talep ediyoruz.

6-Davalı M……..’nun müvekkilime karşı davranışlarından dolayı, müvekkilim derin bir üzüntü yaşamıştır. Müvekkilimin üzüntüsü devam etmektedir. Müvekkilimin hayatını zindana çevirmiştir. Müvekkilim Birsen, derin bir üzüntü içerisindedir. Davalı başka bir kadınla dost hayatı yaşamış ve müvekkilimi aldatmış, bununla da yetinmemiş ona ev almış orda da yaşamaya başlamıştır.  Davalı, müvekkilimin onurunu ve kadınlık gururunu kırmıştır. Davalının aşırı kusurlu davranışları söz konusudur. Davalı, müvekkilimin kişilik haklarına saldırıda bulunmuştur. Bu nedenle davalıdan 50.000,00 TL MANEVİ TAZMİNAT talep etmekteyiz. Müvekkilim maddi olarak zarara girmiş,  çocuğuyla beraber evden  ayrılması yüzünden zor günler geçirmiş, abisinin yanına sığınmıştır. Müvekkilime abisi bakmaktadır. Bu nedenle de davalıdan 25.000,00 TL MADDİ TAZMİNAT talep etmekteyiz.

7-Davalı Mutlu, müvekkile ait olan ve düğün sırasında müvekkilin babası ve ailesi tarafından, müvekkile düğün hediyesi olarak takılan 13 adet Erzurum burma bilezik,1 takım set,1 adet kelepçe bilezik ve 2 cumhuriyet altının Vakıfbank Kars şubesinde kasa kiralayarak orada muhafaza altın almıştır. Müvekkile ait olan ziynetlere öncelikle tedbir konularak davalıdan alınıp müvekkile verilmesini, mümkün olmadığı takdirde ise bilirkişilerce hesaplanacak bedelinin müvekkile ödenmesini talep etmekteyiz.

8-Müvekkilimin bundan sonraki hayatını hiç olmazsa huzurlu bir şekilde yaşayabilmesi kendisinin en doğal hakkıdır. Yaşam ise acı, üzüntü değil; huzur ve sevgi, saygı ve mutluluk ister. Evlilik birlikteliği de sevgi, saygı, paylaşım demektir. Bunların olmadığı bir birliktelik, hukuken var olan ancak fiilen çözülmüş birlikteliklerdir. Bu aşamada şiddetli geçimsizlik meydana gelmiş, evlilik birliği temelinden sarsılmış, ortak hayat çekilmez hale gelmiştir. Evlilik birliği fiilen sona ermiştir.

9-Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı bu davayı açma zarureti hâsıl olmuştur.

DELİLLER                            : Nüfus kayıt örneği, Emniyet araştırması, Bilirkişi incelemesi,Hertürlü yasal Delil,Tanıklar.

Tanıklar:

HUKUKİ NEDENLER          : Türk Medeni Kanunu, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ve ilgili sair  mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM              : Yukarıda arz edilen ve yargılama sırasında ortaya çıkacak nedenlerle;

1-Tarafların Türk Medeni Kanunu uyarınca boşanmalarına,

2-Tahsin Mutluhan’ın velayetinin davacı anneye verilmesine,

3-Müvekkilim için dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 2.500,00 TL ve müşterek çocuk Tahsin Mutluhan için 2.500.00 TL  toplamda 5.000,00TL dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte tedbir nafakası hükmedilmesine, dava sonucunda hükmedilen tedbir nafakasının yoksulluk ve iştirak nafakasına dönüştürülmesine,

4-Müvekkilim için 25.000,00 TL Maddi ve 50.000,00 TL de Manevi Tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsiline,

5-Yukarıda belirtilen 13 adet Erzurum burma bilezik,1 takım set,1 adet kelepçe bilezik ve 2 cumhuriyet altınından oluşan Vakıfbank Kars şubesinde bulunan  müvekkile ait ziynet eşyalarına ihtiyati tedbir konularak müvekkile aynen iadesine, bu mümkün olmadığı takdirde bilirkişi marifeti sonucu ortaya çıkacak toplam ziynet eşyası bedelinin fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla, dava tarihi itibariyle işleyecek yasal faiziyle birlikte müvekkile iadesine,

6-Avukatlık ücreti dâhil yargılama giderlerinin davalı tarafa yükletilmesine,karar verilmesini saygıyla vekâleten arz ve talep ederim.  ../…/…..

                                                                                                                   DAVACI VEKİLİ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Seyhan/Adana 01010 – Ziya Algan İş Merkezi
av-saimincekas.com

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Saim İncekaş, Adana Barosu'na kayıtlı bir avukattır. 2016 yılından bu yana Merkezi Adana'da bulunan ve kurucusu olduğu İncekaş Hukuk Bürosu'nda çalışmaktadır. Yüksek lisans derecesi ile hukuk eğitimini tamamladıktan sonra bu alanda birçok farklı çalışma yürütmüştür. Özellikle aile hukuku, boşanma, velayet davaları, çocuk hakları, ceza davaları, ticari uyuşmazlıklar, gayrimenkul, miras ve iş hukuku gibi alanlarda uzmandır. Saim İncekaş, sadece Adana Barosu'nda değil, aynı zamanda Avrupa Hukukçular Derneği, Türkiye Barolar Birliği ve Adil Yargılanma Hakkına Erişim gibi dernek ve kuruluşlarda da aktif olarak görev almaktadır. Bu sayede, hukukun evrenselliği konusundaki farkındalık ve hukuk sistemine olan güveni arttırmaya yönelik birçok çalışmada yer almaktadır. Randevu ve Ön Görüşme İçin WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir