Kayınvalidenin evinin kapı ve penceresini kırmak dolaylı fiziksel şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir- Yargıtay Kararı

Kayınvalidenin evinin kapı ve penceresini kırmak dolaylı fiziksel şiddet oluşturmakla boşanma sebebidir

Yapılan soruşturma ve toplanan delillerden, davalının eşine fiziki şiddet uyguladığı ve hakaret ettiği, kayınvalidesinin evinin kapı ve penceresini kırdığı, davacının da evlilik birliğine ilişkin görevlerini yerine getirmediği ve güven sarsıcı davranışlarda bulunduğu anlaşılmaktadır. Gerçekleşen bu olaylara göre, evlilik birliğinin temelinden sarsılmasında taraflar aynı oranda kusurludur. Hal böyleyken davacının “ağır kusurlu” kabul edilmesi ve bunun sonucu yoksulluk nafakası talebinin reddi doğru değildir. Boşanma yüzünden davacının yoksulluğa düşeceği gerçekleştiğine göre davalının mali gücüne uygun yoksulluk nafakası takdiri gerekirken isteğin reddi bozmayı gerektirmiştir. (Y2HD, 24.03.2011, E. 2011/2102, K. 2011/5229.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir