Evlilik Öncesi Yapılan Masraflar Boşanma Davasında İstenebilir Mi?

Diyelim ki evlilik öncesinde düğün, hediye, kredi kullanımı gibi harcamalarda bulundunuz. Evlendiniz ve eşinizle aranızdaki şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar verdiniz. Böyle bir durumda evlilik öncesi yaptığınız harcamaları boşanma davasında tazminat olarak isteyebilir misiniz? Sorunun cevabı: Hayır. Bu tarz harcamalar boşanma davasında istenemez. Bu harcamalar ayrı bir alacak davası açarak şartları varsa istenebilir.

Yargıtay bu konuyu şu şekilde açıklamıştır:

“…Davacı-karşı davalı (koca) dava dilekçesinde evlilik birliğinin kurulması için yapmış olduğu masraflar için toplam 21.000 TL. bireysel kredi kullandığını ileri sürerek, bunun yarısının karşı taraftan tahsilini talep etmiştir. Dava dilekçesindeki açıklamalardan bu miktarın evlilik birliğinin kurulması sırasında yapılmış olan masraflar için talep edildiği görülmektedir. Evlilik birliği tarafların eşit kusurlu davranışları sonucu boşanmayla sona erdiğine göre, evlilik birliğinin kurulması sırasında taraflardan birinin yaptığı masrafların yarısının diğer taraftan istenmesi ancak Borçlar Kanununun sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre incelenebilir. O halde bu istek yönünden genel mahkemeler görevlidir. Bu durumda bu talep yönünden görevsizlik kararı verilmesi gerekirken işin esasının incelenmesi doğru bulunmamıştır.” (İlgili Yargıtay kararı metni)

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir