Kürtaja zorlanan eşe isteği halinde manevi tazminat takdir edilmelidir- Yargıtay Kararı

Kürtaja zorlanan eşe isteği halinde manevi tazminat takdir edilmelidir

Toplanan delillerden; mahkemenin gerekçesinde gösterdiği olaylar dışında, ayrıca; davalı kocanın, davacı eşine kürtaj olması konusunda baskı yaptığı, eşini istemediğini söylediği ve onu kovduğu anlaşılmaktadır.

Davalının bu kusurlu davranışları davacının kişilik haklarına saldırı niteliğindedir. Mahkemenin davacının kişilik haklarına saldırı oluşturan bir boşanma nedeni olmadığı gerekçesiyle manevi tazminat isteminin reddi doğru olmamıştır. (Y2HD, 03.10.2011, E. 2010/13112, K. 2011/14723.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir