Anlaşmalı boşanma şartlarını sağlıyor muyum?

Anlaşmalı boşanma şartlarını taşıyor musunuz? Anlaşmalı boşanma davası açmak için önünüzde herhangi bir engel var mı? Aşağıdaki formu doldurarak bu sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Temennimiz her evliliğin sağlıklı bir şekilde devamıdır. Gerçekten de evlilik kurumu toplumun üstün yararını gerektiren bir yapıdır.
Türk Medeni Kanunu gereğince anlaşmalı boşanmayı gerçekleştirmek için evliliğinizin 1 seneyi tamamlamış olması gerekmektedir. Bu nedenle anlaşmalı boşanmayı gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Anlaşmalı boşanma dışında boşanmayı gerçekleştirmenizi sağlayacak diğer seçeneklerinizi öğrenmek için bizimle iletişime geçiniz.
Aylık ödenecek nafaka miktarında eşlerin anlaşmış olması gerekmektedir. Aksi taktirde hakim tarafından dava çekişmeli boşanma davasına çevrilir.
Anlaşmalı boşanma için uygun şartları taşıyorsunuz. Dilediğiniz zaman sizin adınıza avukat olarak süreci başlatabiliriz. Bunun için lütfen WhatsApp veya telefon araması üzerinden bizimle iletişime geçiniz.
Tazminat ve miktarı hususunda eşlerin anlaşmış olması gerekmektedir. Aksi taktirde hakim tarafından dava çekişmeli boşanma davasına çevrilir ve kusur değerlendirmesi yapılarak hangi eş kusurlu bulunursa o eşe aleyhine tazminata hükmedilir.
Anlaşmalı Boşanma Mümkün Değil
Anlaşmalı boşanmanın gerçekleşebilmesi için eşlerin “velayet” hususunda tamamen anlaşmış olmaları gerekir. Velayet hususunda anlaşma sağlanamaz ise hakim tarafından dava çekişmeli boşanma davasına dönüştürülür, velayetin hangi eşte kalmasının daha sağlıklı olduğunu araştırmak amacıyla pedagogdan rapor alınır ve bu rapor doğrultusunda karar verilir. Bu süreçte boşanma da gerçekleşmiş olmaz.

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır. Tıklayarak WhatsApp Üzerinden Hemen İletişime Geçin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir