Tapu aile konutu şerhi dilekçesi

2021 yılı itibariyle aile konutu şerhi başvurusu e-devlet şifresi aracılığı ile girilen web tapu sistemi üzerinden yapılabilmektedir.
GÜNCELLEME

ADANA TAPU SİCİL MÜDÜRLÜĞÜNE

AİLE KONUTU ŞERHİ  KOYDURMAK İSTEYEN: 

ADRESİ:

KONU: Aile konutu şerhi konulması Talebinden ibarettir.

 AÇIKLAMALAR

1. Tapuda … kayıtlı bulunan taşınmaz eşi … adına kayıtlıdır. Söz konusu taşınmazı eşim ile birlikte yıllardır ortaklaşa yaptığımız tasarruflar ve çalışmalar neticesinde almış bulunmaktayız. Almış olduğumuz bu taşınmazda birlikte oturmaktayız. Aile konutu olarak özgülenmiştir.

2. Medeni Kanunun madde 194/3 “…. Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin konulmasını isteyebilir..” hükmü uyarınca taşınmaza aile konutu şerhi konulmasını istiyorum.

NETİCE VE TALEP: Yukarıda arz ve izah ettiğim nedenlerden dolayı Tapuda bulunan taşınmaz üzerine aile konutu şerhinin konulmasına karar verilmesini arz ve talep ederim. 

Saygılarımla.                          

EK: 

1-) Vukuatlı nüfus kayıt örneği

2.) İkametgâh Belgesi

3-) Fotoğraf

4-) Topu Belgesi Fotokopisi

Yazar Hakkında: Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana İncekaş Hukuk - Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle aile, boşanma, ceza, ticaret ve yabancılar hukuku dallarında pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Epistemofili teşhisi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir