Aile Ne Demektir?

Tem 10, 2019 | Boşanma Davası Makaleleri

Dar anlamda Yüksek Mahkeme bir kararında aileyi şu şekilde tanımlamıştır; “Aile kavramı; füru, eş, ana (1) Bu durumda Sosyolojik Tüm bu anlatılanlardan sonra aileyi yeni 4721 sayılı Türk Medeni Kanunundaki ifadeleri de dikkate alarak şöyle tanımlayabiliriz;

çocuk, torun gibi alt soy; akdi ilişki ile oluşan evlatlık; ana Anayasanın yukarıda bahsedilen 41’inci maddesinin birinci fıkrasında Boşanma davaları aile içerisinde eşitlik olmadığından dolayı çıkmaktadır. Örneğin Adana’da görülen bir boşanma davasında, adana boşanma avukatının öncelikli görevi ailenin genel yapısını korumaktır.

Anılan Anayasanın 41’inci maddesinin ikinci fıkrasında ise, “Devlet, ailenin huzur ve refah ile özellikle ananın ve çocukların korunması… için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.” hükmüne yer vermiştir. Yine özel hayatın ve Anayasanın 20’nci maddesini de burada belirtmek gerekmektedir. Tüm bu Anayasal hükümler “Boşanma Hukukunda” da hakim olan ilkelerdir.

Kaynak:

  1. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 24.02.1992 tarihli ve Esas: 1918, Karar: 2097 sayılı Kararında

Aile Hukuku ve Boşanma Avukatı Adana- Avukat Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Aile Ne Demektirr

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.