Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Aile Ne Demektir?

Dar anlamda Yüksek Mahkeme bir kararında aileyi şu şekilde tanımlamıştır; “Aile kavramı; füru, eş, ana (1) Bu durumda Sosyolojik Tüm bu anlatılanlardan sonra aileyi yeni 4721 sayılı Türk Medeni Kanunundaki ifadeleri de dikkate alarak şöyle tanımlayabiliriz;

Anayasanın yukarıda bahsedilen 41’inci maddesinin birinci fıkrasında Boşanma davaları aile içerisinde eşitlik olmadığından dolayı çıkmaktadır. Örneğin Adana’da görülen bir boşanma davasında, adana boşanma avukatının öncelikli görevi ailenin genel yapısını korumaktır.

Anılan Anayasanın 41’inci maddesinin ikinci fıkrasında ise, “Devlet, ailenin huzur ve refah ile özellikle ananın ve çocukların korunması… için gerekli tedbirleri alır, teşkilatı kurar.” hükmüne yer vermiştir. Yine özel hayatın ve Anayasanın 20’nci maddesini de burada belirtmek gerekmektedir. Tüm bu Anayasal hükümler “Boşanma Hukukunda” da hakim olan ilkelerdir.

Kaynak:

  1. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, 24.02.1992 tarihli ve Esas: 1918, Karar: 2097 sayılı Kararında

Aile Hukuku ve Boşanma Avukatı Adana- Avukat Saim İNCEKAŞ

Son düzenleme tarihi 23 Şubat 2020 23:37

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.