Aile mahkemesi hâkiminin ergin bir çocuk hakkında velayet düzenlemesi yapması doğru değildir- Yargıtay Kararı

Nis 22, 2020 | Velayet Yargıtay Kararları

Aile mahkemesi hâkiminin ergin bir çocuk hakkında velayet düzenlemesi yapması doğru değildir

1- Dosyadaki yazılara, karann dayandığı delillerle kanuna uygun sebeplere ve özellikle delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre, davacı-davalı (kadınım temyiz itirazları yersizdir. 2-Davalı-davacı (koca)’nın temyiz itirazlarının incelemesine gelince; Taraflann müşterek çocuğu Pelin 6.12.1995 doğumlu olup karar tarihi itibariyle ergindir.

Ergin çocuklar yönünden velayet düzenlemesi yapılamayacağı nazara alınmadan velayetinin annesine verilmesi şeklinde hüküm kurulması doğru olmayıp bozmayı gerektirmiş ise de bu husus yeniden yargılama yapılmasınıgerektirmediğinden hükmün bu kısmının düzeltilerek onanmasına karar verilmesi gerekmiştir (HUMK md. 438/7). Sonuç: Temyiz edilen hükmün yukarıda 2. bentte gösterilen sebeple gerekçeli karann hüküm fıkrasının “asıl dava yönünden” başlığı altında müşterek çocuk Pelin yönünden velayet ve kişisel ilişkiye ilişkin 2. Bendinin tümüyle hükümden çıkanlmasına, 4. bentteki “… ve velayeti davacıya verilen…” sözlerinin hükümden çıkarılmasına hükmün bu bölümünün düzeltilmiş şekliyle, temyize konu diğer bölümlerinin ise yukarıda 1. bentte gösterilen sebeple onanmasına(Y2HD, 07.07.2014, E. 2014/5297, K. 2014/15641)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Üyelik avukatlara hususidir. Sağ altta yer alan canlı destek üzerinden üyelik oluşturabilirsiniz.