Aile konutunun tescili konusunda dava dilekçesinde bir istem yoksa sonradan bu isteme ilişkin harem alınmış olması bu talebi dava haline getirmez- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutunun tescili konusunda dava dilekçesinde bir istem yoksa sonradan bu isteme ilişkin harem alınmış olması bu talebi dava haline getirmez

Davacı kadının aile konutunun tescili konusunda dava dilekçesinde bir istemi olmadığı halde sonradan bu isteme ilişkin harcın alınmış olması, bu talebi dava haline getirmeyeceğinin tabii bulunmasına göre davalının tüm, davacının aşağıdaki bendin kapsamı dışında kalan temyiz itirazları yersizdir.(Y2HD, 22.06.2011, E. 2010/10445, K. 2011/11108.)

Aile konutunun tescili konusunda dava dilekçesinde bir istem yoksa sonradan bu isteme ilişkin harem alınmış olması bu talebi dava haline getirmez

Davacı 2.10.2006 tarihli dava dilekçesinde aile konutu konusunda bir istekte bulunmamıştır. Daha sonra bu konuda ayrıca talepte bulunulması, isteğin maktu harç tamamlanarak dava niteliği kazanmasını sağlamaz. Aile konutuna ilişkin Türk Medeni Kanununun 194. maddesine dayalı istekler boşanmanın eki niteliğinde de bulunmadığından, bu konuda karar verilmesine yer olmadığına karar verilecek yerde yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y2HD, 06.03.2008, E. 2008/2136, K. 2008/2957.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.