Aile konutunun sağ eşe özgülenmesi, “katılma alacağına mahsuben” istenebileceği gibi “miras hakkına mahsuben” de istenebilir- Yargıtay Kararı

May 1, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutunun sağ eşe özgülenmesi, “katılma alacağına mahsuben” istenebileceği gibi “miras hakkına mahsuben” de istenebilir

Olaylan açıklamak taraflara, hukuki nitelendirme hakime aittir. Davacı, ölen eşine ait (4) parselde kayıtlı taşınmazın, aile konutu olarak birlikte kullandıkları konut olduğunu ileri sürerek meskenin kendi adına aile konutu olarak tespitini istediğine göre, bu istek aile konutunun sağ eşe özgülenmesi niteliğindedir.

Evlilik ölümle sona ermiş olduğuna göre, aile konutunun sağ eşe özgülenmesi, “katılma alacağına mahsuben” istenebileceği (TMK.md.240) gibi, “miras hakkına mahsuben” de (TMK. md. 652) istenebilir. Davacı, dava dilekçesine talebinin bunlardan hangisine dayandığını açıklamamış ise de, temyiz dilekçesinde talebinin Türk Medeni Kanununun 240.maddesine dayandığını açıkça ifade ettiğine göre, isteğin bu yasal çerçevede incelenmesi ve hasıl olacak sonucuna göre karar verilmesi gerekir. Bu yön gözetilmeden davanın yanlış nitelendirilmesi sonucu yazılı şekilde karar verilmesi doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 07.02.2012, E. 2011/6401, K. 2012/2122)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.