Aile konutuna ilişkin taşınmazın ipotek edilmesine ilişkin muvafakatnamedeki imzanın aidiyeti konusunda açılan olumsuz tespit davası dosyası incelenmelidir- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutuna ilişkin taşınmazın ipotek edilmesine ilişkin muvafakatnamedeki imzanın aidiyeti konusunda açılan olumsuz tespit davası dosyası incelenmelidir

Davacı 27.5.2005 tarihli kredi sözleşmesini müşterek borçlu ve müteselsil kefil olarak imzalamadığını, aynı tarihli taşınmazın ipotek edilmesine ilişkin muvafakatnamedeki imzanın da kendisine ait olmadığını, buna ilişkin olumsuz tespit davası açtığını belirtmiştir.

Olumsuz tespite ilişkin dava dosyası getirtilmeden ve gerektiğinde imzaların davacının eli ürünü olup olmadığı tespit edilmeden eksik inceleme ile yazılı şekilde ret hükmü kurulması doğru görülmemiştir.(Y2HD, 21.02.2011, E. 2011/1967, K. 2011/2915.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.