Aile konutuna ilişkin olaylar hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmişse kural olarak o kanun hükümleri uygulanır- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutuna ilişkin olaylar hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmişse kural olarak o kanun hükümleri uygulanır

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 1.1.2002 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, bu tarihten sonraki aile konutuyla ilgili tasarruflar diğer eşin rızasma bağlıdır.(TMK. md. 194/1) Türk Medeni Kanununun, kamu düzeni ve genel ahlakı sağlamaya yönelik kuralları dışında yürürlüğe girdiği tarihten önceki olaylara uygulanması mümkün değildir.

Bu olaylar hangi kanun yürürlükte iken gerçekleşmişse kural olarak o kanun hükümleri uygulanır (4722 s. Yürürlük K. md.1/1). Aile konutu üzerinde hak sahibi olan davalı koca, taşınmazım 1995 tarihinde diğer davalı Meliha’ya devretmiştir. Bu tarihte yürürlükte olan 743 sayılı Türk Kanunu Medenisi hükümlerine göre kocanın, mallan üzerindeki tasarruf yetkisine ilişkin bir sınırlama söz konusu değildir. 4721 sayılı Kanunun yürürlüğe girmesiyle de işlem hükümsüz hale gelmez. O halde davanın reddi gerekirken yasal olmayan gerekçe ile kabul karan verilmesi doğru bulunmamıştır.(Y2HD, 20.01.2011, E. 2010/21578, K.2011/512)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.