Aile konutu üzerindeki hakların sınırlanmasının iptali davasında davanın neticesini etkileyecek olan davanın bu davada bekletici sorun yapılması gerekir- Yargıtay Kararı

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutu üzerindeki hakların sınırlanmasının iptali davasında davanın neticesini etkileyecek olan davanın bu davada bekletici sorun yapılması gerekir

Dava konusu taşınmazın ipoteğin paraya çevrilmesi suretiyle yapılan ilamsız takip sonucu cebri ihale ile satıldığı, ihalenin feshi için dava açıldığı görülmektedir.

İhalenin feshine ilişkin dava sonucunda verilecek hüküm, davanın neticesini etkileyecektir. O halde ihalenin feshi davasının bu davada bekletici sorun yapılması (HMK m. 165/1) sonucuna kadar yargılamanın bekletilmesi ve hasıl olacak neticesine göre hüküm tesis edilmesi gerekir. Bu hususun nazara alınmaması doğru bulunmamıştır. (Y2HD, 17.03.2015, E. 2015/280, K. 2015/4667)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.