Aile Konutu Tespit Davası Dilekçe Örneği

Nis 24, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile Konutu Tespit Davası Dilekçe Örneği

ADANA NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

DAVACI:

VEKİLİ:

DAVALILAR:   MİRASÇILAR

DAVA KONUSU: [wpdiscuz-feedback id=”trcgy1179o” question=”Bu yönde açtığınız davadan ne gibi sonuçlar aldınız? Tecrübelerinizi paylaşınız” opened=”0″]Aile Konutu Olduğunun Tespiti Davası[/wpdiscuz-feedback]

DAVANIN DAYANDIĞI

VAKIALAR:

  • Tarafların mirasbırakanı X X günü vefat etmiştir(Ekli belge: 1). Eşi davacı X ile çocukları davacılar X mirasçılarıdır. (Ekli belge: 2)
  • Eşlerden birinin ölümü hâlinde tereke malları arasında eşlerin birlikte yaşadıkları konut varsa; sağ kalan eş, bunlar üzerinde kendisine miras hakkına mahsuben mülkiyet hakkı tanınmasını isteyebilir hükmüne dayalı olarak açtığımız davada davalı mirasçılar dava konusu konutun aile konutu olmadığını ileri sürerek çekişme yaratmışlardır. (Ekli belge: 3)
  • X parselde tapuya kayıtlı bulunan taşınmazın X numaralı bağımsız bölümü üzerinde bulunan (Ekli belge: 4) konutun aile konutu olduğunun (Ekli belge: 5) tespiti olduğuna ilişkin diğer mirasçılara husumet yönelterek dava açmak zorunda bırakıldık.

DELİLLER                      : Nüfus aile kayıt tablosu, tanık anlatımı, tapu kayıt örneği, mirasçılık belgesi, özgüleme dosyası.

HUKUKİ SEBEPLER : 4787 sayılı Aile Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yargılama Usullerine Dair Kanun m. 4, TMK m. 194, 652

TALEP SONUCU          : Yukarıda açıkladığımız sebeplerle davanın kabulü ile X parselde tapuya kayıtlı bulunan taşınmazın X numaralı bağımsız bölümü üzerinde bulunan konutun aile konutu olduğunun tespitine karar verilmesini saygı ile arz
ve talep ederim. tarih

Davacı Vekili
Av.

EKLİ BELGELER:

  • Nüfus aile kayıt tablosu
  • Mirasçılık belgesi
  • X Sulh Hukuk Mahkemesi X esas sayılı davada verilen ara kararı örneği.
  • Tapu kayıt örneği
  • Tanık listesi.
  • Vekaletname

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

Kategoriler

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.