Aile konutu şerhinin kaldırılmasına yönelik davada Tapu Sicil Müdürlüğüne husumet düşmez- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutu şerhinin kaldırılmasına yönelik davada Tapu Sicil Müdürlüğüne husumet düşmez

Dava; aile konutu şerhinin kaldırılmasına (terkinine) yöneliktir. Bu davanın davalısı tapuda lehine aile konutu şerhi konulan kimsedir. Tapu Sicil Müdürlüğüne bu gibi davalarda husumet düşmez. Bu nedenle mahkemenin isteğiyle davaya dahil edilen Tapu Sicil Müdürlüğüne karşı açılan davanın husumet yönünden reddine karar verilmesi gerekirken; bu konuda bu davalıyı da bağlayacak şekilde, yazılı olduğu gibi karar verilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup; bozmayı gerektirmiştir.

Karşı oy: Şerhin sicilden terkinine ilişkin hüküm tesis edilmediğine göre, tespit hükmünü temyiz etmekte Tapu Sicil Müdürlüğünün hukuki bir yararı bulunmamaktadır. Temyiz dilekçesinin bu sebeple reddine karar verilmesi gerekir. Değerli çoğunluğun bozma görüşüne bu sebeple katılamıyorum. (Y2HD, 15.03.2011, E. 2010/15242, K. 2011/4562.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.