Aklınıza takılan başka detaylar mı var?

Günlük 10.000'i aşkın ziyaretçisi olan hukuk forumunda sorularınızı gündeme getirebilirsiniz.

HUKUK FORUMU

Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Aile konutu şerhinin kaldırılmasına yönelik davada Tapu Sicil Müdürlüğüne husumet düşmez- Yargıtay Kararı

Aile konutu şerhinin kaldırılmasına yönelik davada Tapu Sicil Müdürlüğüne husumet düşmez

Dava; aile konutu şerhinin kaldırılmasına (terkinine) yöneliktir. Bu davanın davalısı tapuda lehine aile konutu şerhi konulan kimsedir. Tapu Sicil Müdürlüğüne bu gibi davalarda husumet düşmez. Bu nedenle mahkemenin isteğiyle davaya dahil edilen Tapu Sicil Müdürlüğüne karşı açılan davanın husumet yönünden reddine karar verilmesi gerekirken; bu konuda bu davalıyı da bağlayacak şekilde, yazılı olduğu gibi karar verilmiş olması, usul ve yasaya aykırı olup; bozmayı gerektirmiştir.

Karşı oy: Şerhin sicilden terkinine ilişkin hüküm tesis edilmediğine göre, tespit hükmünü temyiz etmekte Tapu Sicil Müdürlüğünün hukuki bir yararı bulunmamaktadır. Temyiz dilekçesinin bu sebeple reddine karar verilmesi gerekir. Değerli çoğunluğun bozma görüşüne bu sebeple katılamıyorum. (Y2HD, 15.03.2011, E. 2010/15242, K. 2011/4562.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Son düzenleme tarihi 26 Nisan 2020 10:59

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.