Aile konutu şerhinin kaldırılması davalarında da tapu sicil müdürlüğünün pasif taraf ehliyeti bulunmamaktadır- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutu şerhinin kaldırılması davalarında da tapu sicil müdürlüğünün pasif taraf ehliyeti bulunmamaktadır

Dava, tapu kütüğüne davalının başvurusu üzerine tapu müdürlüğünce konulan “aile konutu” şerhinin terkini isteğine ilişkindir. Tapu kütüğüne konulan “aile konutu” şerhi, taşınmaz üzerinde hak sahibinin tasarruf yetkisini kısıtlayıcı ve temlik hakkını yasaklayıcı (Tapu Sicili Tüzüğü m. 49/1-c) işlevinin yanında, o taşınmaz üzerinde sonradan kazanılan hakların sahiplerinin “iyiniyetini” dışlayıcı işleve de sahiptir (TMK. m. 1009 ve 1010).

Dolayısıyla, eşlerden birinin başvurusu üzerine tapu memurluğunca konulmuş bile olsa, şerhin terkinine ilişkin davalarda tapu sicil müdürlüğünün pasif taraf (husumet) ehliyeti bulunmamaktadır.

Terkin karannın gereğinin tapu müdürlüğünce yerine getirilecek (Tapu Sicili Tüzüğü m. 70) olması da tapu müdürlüğünü davada taraf haline getirmez. Bu bakımdan tapu sicil müdürlüğü aleyhine açılan davanın “taraf sıfatının” yokluğu sebebiyle reddi gerekirken, bu hususun gözetilmemesi usul ve yasaya aykırı olmuştur. (Y2HD, 23.06.2015,E. 2015/7272, K. 2015/13288)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.