Aile konutu şerhi konulmasına dair açılmış herhangi bir dava bulunmadığı dikkate alınmadan kesin hüküm oluşturacak şekilde ret hükmü kurulamaz- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutu şerhi konulmasına dair açılmış herhangi bir dava bulunmadığı dikkate alınmadan kesin hüküm oluşturacak şekilde ret hükmü kurulamaz

“Hakim, tarafların talep sonuçlarıyla bağlıdır; ondan fazlasına veya başka bir şeye karar veremez (HMK.m.26).

Davacı dava dilekçesiyle dava konusu taşınmaza dava süresince geçerli olmak üzere taşınmazın devrinin engellenmesi için tapuya tedbir şerhi konulmasını istemiştir.

Davacı tarafın taşınmaza Türk Medeni Kanununun 194. maddesi uyarınca aile konutu şerhi konulmasına dair bir talebi bulunmamaktadır. Hal böyle olunca X tarihli bozma ilamı taraflar açısından usuli kazanılmış hak oluşturmaz. Mahkemece dava konusu taşınmaza aile konutu şerhi konulmasına dair açılmış herhangi bir dava bulunmadığı dikkate alınmadan kesin hüküm oluşturacak şekilde bu yönde ret hükmü kurarak, davalı yararına vekalet ücretine hükmedilmesi doğru olmamıştır.” (Y2HD, 13.01.2016, E. 2015/17128, K. 2016/414)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.