Aile konutu şerhi konulması talebinin yanında taşınmaz üzerine konulan ipoteğin kaldırılması talebi değer üzerinden nisbi harca tabidir- Yargıtay Kararı

Nis 26, 2020 | Aile Konutu-Ortak Konutun Belirlenmesi

Aile konutu şerhi konulması talebinin yanında taşınmaz üzerine konulan ipoteğin kaldırılması talebi değer üzerinden nisbi harca tabidir

Davacı, aile konutu şerhi konulması talebinin yanında, taşınmaz üzerine konulan ipoteğin kaldırılmasını da istemiştir. İpoteğin kaldırılması talebi, değer üzerinden nisbi harca tabidir. Karar ve ilam harçlarının dörtte biri peşin alınır. Yargı işlemlerinden almacak harçlar ödenmedikçe de müteakip işlemler yapılamaz. O halde ipoteğin kaldırılması isteği yönünde nispi peşin harç eksiği tamamlanmadan yargılamaya devamla hüküm tesisi usul ve yasaya aykırıdır.(Y2HD, 22.06.2011, E. 2011/240, K. 2011/11181.)

Kaynak: https://www.yargitay.gov.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.