Aile Konutu Şerhi Dilekçesi Örneği -2018

Aile Konutu Şerhi Dilekçesi


… SULH HUKUK MAHKEMESİ’NE

 

 

DAVACI                               :

 

VEKİLİ                                 :

 

DAVALI                               :

 

KONU                                   : Aile Konutunun Özgülenmesi, Bunun Mümkün Olmaması Halinde İntifa veya Oturma Hakkı Tanınması İsteminden İbarettir.

 

AÇIKLAMALAR                :

1- Müvekkilim davacı … muris … ile …/…/… tarihinde evlenmiş olup evlilik birliğini … -… tarihleri arasında …ada …pafta … parselde bulunan taşınmazda sürdürmüşlerdir. Taşınmazın aile konutu olduğu … Aile Mahkemesi’nin …/…/… tarihli …/… no’lu kararıyla hükme bağlanmıştır.

2- Murisin ölümüyle birlikte müvekkilin gelecek kaygıları ve ekonomik sıkıntıları hasıl olmuştur. Muristen olma iki çocuğuyla birlikte söz konusu taşınmazı aile konutu olarak kullanmakta olan müvekkil konutu aile konutu olarak kullanmaya devam etmek istemektedir.

3- Açıkladığımız nedenlerle söz konusu taşınmazın mülkiyetinin miras payına mahsuben müvekkil adına tescilini, bu mümkün olmadığı takdirde tapu kaydına aile konutu şerhinin düşülmesini, intifa veya oturma hakkı tesis edilmesini mahkemenizden talep etme zorunluluğu hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER       : 4721 S. K.  m. 652 ve ilgili mevzuat.

 

HUKUKİ DELİLLER        : Nüfus kayıtları, tapu kayıtları, tanık beyanları ve diğer deliller.

 

SONUÇ VE İSTEM             : Yukarıda açıklanan nedenlerle … Ada, …Pafta ve … Parselde bulunan taşınmazın mülkiyetinin miras payına mahsuben müvekkil adına tesciline, bunun mümkün olmaması halinde tapu kaydına aile konutu şerhi düşülmesine, müvekkilim lehine intifa veya oturma hakkı tesis edilmesine karar verilmesini saygıyla talep ederiz.…/…/…

 

Davacı Vekili

Av. Saim İNCEKAŞ

 

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Yorumlarınızı veyahut sorularınızı aşağıdan yazabilirsiniz. Yorumlarınız bizim tarafımızdan onaylandıktan sonra görünür hale gelir.

 1. Deniz Barlas dedi ki:

  Üstadım Merhabalar ,

  Müvekkilimin eşi 1 yıl kadar önce ölmüş olup geriye yaklaşık 300.000,00 TL tutarında iki adet taşınmaz vardır. Bu taşınmazlardan birinde sağ kalan eş oturmaktadır. Hatta bu taşınmaz, ölen eş ile sağ kalan eşin birlikte edinip birlikte oturduğu bir dairedir. Yani aile konutudur. Müvekkilin çocukları annelerini izaleyi şüyu davası açmakla tehdit ediyorlar. Biz de bu duruma karşı müvekkilin katılma payı, aile konutunun bedelinden düşük olduğundan aile konutu üzerinde sağ kalan eşe intifa hakkı tanınması ve aile konutundaki eşyalar üzerinde de mülkiyet hakkı tanınmasını talep edeceğiz. Olayı kısaca özetledim, sorularım ise şunlar ;

  1- Bu davada görevli mahkeme Sulh Hukuk Mahkemeleri mi olacak ?
  2- Bu dava nispi harca mı tabidir ? Şayet nispi harca tabi ise dava değerini neye göre göstereceğim ?

  Öncelikle paylaşımınız için teşekkür eder, yardımlarınız için ise müteşekkir olurum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İLETİŞİM
Sosyal Medya
Soru Sor
WhatsApp
Telefon Görüşmesi ( Sadece Müvekkil )
tr Türkçe
X
error: Kopya İçerik Yasaklanmıştır.