Ağır Ceza Tutukluluğun Devamına İtiraz Dilekçesi

Mar 30, 2020 | Kovuşturma-Yargılama

Ağır Ceza Tutukluluğun Devamına İtiraz Dilekçesi

X NÖBETÇİ AĞIR CEZA MAHKEMESİ BAŞKANLIĞI’NA

Gönderilmek üzere

X ASLİYE CEZA MAHKEMESİ’NE

 

DOSYA NO                :

İTİRAZ EDEN           :

 

MÜDAFİİ                   :

KONUSU                    : X tarihli tutukluluk halinin devamı kararına itirazlarımızın sunulmasından ibarettir.

KARAR TEBLİĞ

TARİHİ                      : 

İTİRAZ NEDENLERİMİZ

İstanbul Barosu tarafından müdafii olarak görevlendirildiğim sanık _________ hakkında Sayın Mahkemenizce _________ Esas numaralı dosyası ile mahkemeniz önüne gelen işbu dosya kapsamında 10.10.2016 tarihinde tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir. İşbu karar da tarafıma 21.10.2016 tarihinde tebliğ edilmiştir. Tutuklamanın yasal koşulları mevcut olmadığı halde, müdafisi bulunduğum sanık hakkında dosyadaki mevcut tutanaklar, kamera kayıtları, savunması ve beyanlar gerekçe gösterilerek tutuklama kararı verilmiş olması usul ve yasaya açık aykırılık teşkil etmektedir. Şöyle ki;

CMK 100’deki koşullar oluşmamıştır:

  • Sanığın kaçma şüphesi yoktur.
  • Sanık hakkında mevcut dosya kapsamına bakıldığında deliller toplanmıştır. Dolayısıyla delilleri karartma imkânı bulunmamaktadır. Sanık delilleri karartamaz. Sanık tanıklar, mağdur veya başkaları üzerinde baskı kurma olasılığı da yoktur.

Ayrıca, tutuklama kararı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 5.maddesindeki koşullarla Anayasa’nın 19/3 hükümleri de dikkate alınarak verilmelidir. Bu koşulların sanık bakımından oluşmamıştır.

Tutuklama en son tedbirdir:

CMK 109’daki adli kontrol kurumunun tutuklamaya göre öncelikle uygulanması gerekir. Tutuklama en son tedbirdir. Mahkeme, öncelikle adli kontrolü uygulamadan tutuklamaya hükmetmemelidir. AİHM de içtihatlarında tutuklamanın en son önlem olarak uygulanması gerektiğinden bahsetmekte; başka bir önlemle tutuklamadan sağlanan yarar sağlanabilecekse, tutuklama yoluna gidilmemesi gerektiğini söylemektedir. Sanık müvekkil hakkında yurtdışına çıkış yasağı gibi farklı adli kontrol tedbirleri uygulanabilecekken tutukluluk halinin devamına karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

HUKUKİ NEDENLER          : CMK 101/5 ve 267,268 vd maddeleri.

SONUÇ ve İSTEM                  : Belirttiğimiz nedenler ve mahkemenin kendiliğinden takdir edeceği nedenlerle:

1-) Sanık hakkındaki tutukluluğun devamı kararının İTİRAZEN KALDIRILMASINI ve sanığın tutuksuz yargılanmasına karar verilmesini,

2-) Mahkeme aksi görüşte ise, tutuklama kararının CMK 109 vd hükümleri gereğince “adli kontrole” çevrilmesini; sanık müdafii olarak saygılarımla talep ederim. tarih

Sanık ________ Müdafii

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ağır Ceza Tutukluluğun Devamına İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.