Affetmesi İçin Eş Üzerine Alınan Ev O Eşin Kişisel Malı Sayılır

Ara 1, 2020 | Boşanmada Mal Paylaşımı

Eşinizle tartışınız ve kendinizi affettirmek amacıyla eşiniz üzerine bir daire mi satın aldınız? Boşanma hususu gündeme geldiğinde malların paylaşımı konusunda soğuk bir bardak su içmeniz yerinde olacaktır… Zira eşinize jest amacıyla satın aldığınız ev artık eşinizin kişisel malıdır. Yani boşanma durumunda tamamı eşinize aittir.

Av. Saim İNCEKAŞ tarafından incelenen Yargıtay Kararı bu durumu ortaya koymaktadır:

“…asıl davanın dava dilekçesinde; “…davalının malların kendi üstüne yapılması hususundaki huysuzlukları ve ısrarcı tutumu karşısında evlilik düzeninin bozulmaması için bir kısım malları doğrudan doğruya eşinin üzerine kaydettirmiştir…”, davacı Bülent’in 13.09.2009 tarihli dilekçesinde ise; “…Alsancak Semtindeki aile konutumuzu… jest olarak eşimin adına tescil ettirdim. Aynı amaç ve düşüncelerle Çeşme’deki yazlık aile konutu, Urla’da aldığım bahçeli villayı da eşimin adına tescil ettirdim. Eşimin rahatlık ve huzur içinde olması bakımından iki otomobil alarak eşimin adına tescil ettirdim…” şeklindeki açıklamalar karşısında taşınmazlar ve araçların davacı Bülent tarafından davalı Ayşe’ye bağışlandığının ve asıl davada dava konusu üç adet taşınmaz ve iki adet aracın davalının kişisel malı (TMK md 220/2.m) olduğunun kabulü gerekir…” (Y8HD, 27.12.2011, E. 2011/6811, K. 2011/7727)

Bu yönde bir diğer Yargıtay kararı şu şekildedir:

“…davacımn dava dilekçesindeki “…yürümeyen evliliği yürütebilmek ve davalıyı memnun etmek amacıyla…”, davalının cevap dilekçesindeki “…müvekkil ile davacı daire satın alınmadan önce davacımn kusurlu davranışları nedeniyle boşanma aşamasına gelmişler, barışma karşılığı olarak davacı bu daireyi 3. kişiden satın almak suretiyle müvekkile hibe etmiştir…” ve dinlenen davalı tanıklarının “…dava konusu evin davalıya alınması karşılığında barıştıkları…”na yönelik beyanlarına göre, tarafların ve dinlenen tanıkların davacının bağış iradesini doğrular şekilde anlatımda bulundukları, davacının dava konusu taşınmazı davalıya bağışladığının kabulü gerektiğine, bu nedenlerle taşınmazın davalının kişisel malı kabul edilmesinin ve TMK’nin 228. maddesi uyarınca karşılıksız kazandırma yoluyla davalıya geçen taşınmazdan katılma alacağı istenilmesi mümkün bulunmadığına göre, mahkemece yazılı gerekçelerle davanın reddine karar verilmiş olmasında bir isabetsizlik görülmemiştir…”

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.