Adli Yardım Talepli Boşanma Dava Dilekçesi

Nis 8, 2020 | Dava Dilekçesi

Adli Yardım Talepli Boşanma Dava Dilekçesi -1-

X NÖBETÇİ AİLE MAHKEMESİNE

-ADLİ YARDIM TALEPLİDİR.-

 

DAVACI                               :

VEKİLİ                                 : 

DAVALI                               : 

KONU                                   : Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma, müvekkilim için aylık 5.000 TL tedbir nafakası, kararın kesinleşmesinden sonra 5.000 TL yoksulluk nafakası olarak devamı ve davacının mevcut evlilik dolayısı ile yıpranmasını bir nebze olsun telafi edebilmek için 100.000,00 TL manevi tazminata karar verilmesi istemidir.

AÇIKLAMALAR    :

 1. Müvekkilim, davalı eşiyle 49 senedir evlidir. Tarafların bu evliliklerinden müşterek 3 çocukları bulunmaktadır.

 2. Müvekkilim ile davalı eşi arasında evliliklerinin ilk zamanlarında başlayan anlaşmazlıklar, günden güne artarak, günümüze kadar devam etmiştir. Anlaşmazlıkların temelinde, müvekkilimin gördüğü fiziksel şiddet yatmaktadır. Müvekkilim severek evlenmiştir ve bu evlilikten dünyaya gelen çocukları sebebiyle problemli evliliğini sürdürmeyi istemiş ancak süregelen şiddet, hakaret vs. eylemleri artık müvekkilimce evliliği çekilmez hale getirmiştir.

 3. Davalı, tarafların evliliklerinin başından itibaren sorumsuz şekilde davranmıştır. Davacı, bir eş ve anne olarak üzerine düşen tüm vazife ve sorumlulukları yerine getirmiş ancak buna rağmen davalının olumsuz davranışları devam etmiştir. Davalı ev içinde meydana gelen en küçük sorunları bile büyütüp tartışma ortamı çıkarmıştır. Davacının kişiliğine karşı ağza alınmayacak şekilde hakaretlerde bulunmuştur. Davacıya karşı işlenen bu hakaretler topluluk, yakın dost ve akraba içerisinde de devam etmiştir. Bunun yanında ara ara olmak üzere müvekkilime karşı fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamıştır.

 4. Belirtmek gerekir ki davalı evlilik birliğinde pek çok mal edinmiştir. Buna göre davalının üzerine kayıtlı dükkan vasıflı iki taşınmaz ve birlikte oturulan daire bulunmaktadır.

 5. Olayların anlatılan şekilde gelişmesinde herhangi bir kusuru bulunmayan ve evliliğini kurtarmak için şimdiye kadar elinden geleni yapmış olan işbu evlilik nedeniyle tüm yaşamı altüst olan ve maruz kaldığı şiddet, ağır hakaretler ve diğer onur kırıcı davranışlar nedeniyle insan içine çıkacak hali kalmayan müvekkilim için ayrıca 100.000 TL manevi olmak üzere tazminat talep etmekteyiz.

 6. Ayrıca belirtmek gerekir ki müvekkilim ev hanımıdır ve yaşı sebebiyle iş bulması mümkün değildir. Bu nedenle müvekkilim için dava süresince 5.000 TL tedbir nafakası, kararın kesinleşmesinin ardından ise bu tutarın her ay 5.000 TL yoksulluk nafakası olarak davalıdan alınması sayın mahkemeden talep etmekteyiz.

 7. Yukarıda açıklanan nedenlerle evliliklerinin başından beri birbirleri ile uyum sağlayamayan ve bu sebeple evlilik birlikleri temelden sarsılan tarafların ortak hayatı devam ettirmeleri çok güç hale gelmiştir. Tüm bu sebeplerle müvekkilim ile davalının boşanmalarına karar verilmesi için işbu davayı açma zaruretimiz doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER                  : 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER                     : Aile nüfus kaydı, SGK hizmet dökümü, tarafların sosyal ve ekonomik durum araştırmaları, vergi sicil ve kayıtları, fotoğraflar, mesajlar, tanık beyanları, bilirkişi, yemin ve her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM                       : Yukarıda izahı yapılan ve mahkemenizin takdir edeceği sair nedenlerle, her türlü dava ve talep haklarımız ile fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak:

 1. Haklı sebepler ile açtığımız işbu davamızın KABULÜ ile evlilik birliği temelinden sarsılan tarafların BOŞANMALARINA,
 2. Ev hanımı olduğu için yoksulluğa düşeceği aşikar olan müvekkilim lehine 5.000 TL tutarında tedbir nafakasına, boşanmadan sonra da işbu nafakanın yoksulluk nafakası olarak devamına,
 3. Müvekkilimin evlilik birliği süresince gördüğü şiddet ve son olarak davalının uzaklaştırma kararına sebep olan olaylar sebebiyle kişilik haklarının ağır ve haksız bir biçimde saldırıya uğraması nedeniyle 000 TL MANEVİ TAZMİNATIN faizi ile karşı davalıdan tahsiline,
 4. Yargılama giderleri ile vekâlet ücretinin karşı tarafa yükletilmesine karar verilmesini saygıyla arz ve talep ederiz. tarih

 DAVACI VEKİLİ 

Av.

 

EKLER:

 1.  X Adli Yardım Büro’nun 2019/315 Karar Sayılı Görevlendirme Yazısı.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Adli Yardım Talepli Boşanma Dava Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.