Adli Kontrol Mazeret Dilekçesi

May 4, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Adli Kontrol Mazeret Dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

SORUŞTURMA NO                 :

SORGU NO                               :

MAZARET BİLDİREN

ŞÜPHELİ                                  :

MÜDAFİ                                    :

KONUSU                                 : X  tarihli müvekkil hakkında tesis edilen  Adli Kontrol kararıyla imza atma yükümlülüğüne  binaen MÜVEKKİLİN ANNESİNİN ÖLÜMÜ NEDENİYLE X ve X tarihlerinde  imza atma olanağının bulunmadığı için mazeretli sayılmasına karar verilmesine ilişkin dilekçemizdir.

AÇIKLAMALAR    :   CMK Müdafisi olduğum şüphelinin görevi yaptırmamak için direnme suçunu işlediğinden bahisle  ……. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklama talebiyle…… X Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilmiş, akabinde mahkemece yapılan sorgulama neticesinde şüphelinin ikametgahına en yakın bağlı bulunduğu polis merkezine  haftada 1 gün cumartesi günleri imza atması  suretiyle adli kontrol altında bulundurulmasına karar verilmiştir.

Söz konusu adli kontrol kararı gereği,  müvekkil herhangi bir aksatma olmaksızın bugüne kadar kendisine yüklenen tüm yükümlülükleri yerine getirmiş ve her hafta zamanında  imzasını atmıştır.  

Ancak müvekkilin annesi X  tarihinde vefat etmiştir.  Gerekli defin  işlemlerinin yapılabilmesi için annesinin cenazesini memleketi olan Mardin’e  götürmek zorunda kalmıştır. Genç yaşta annesini kaybetmiş olması nedeniyle çektiği ağır üzüntü , telaş, taziyeye gelen  akrabaları ve kendisini toparlayamamasından dolayı elinde olmayan nedenlerle X tarihinde imza atacağı aklına gelmemiştir ve memlekette olduğu için atamamıştır.

Annesini defnettikten sonra tüm eş ,dost ve akrabalar  taziye için Mardin’e gitmiştir ve her gün merhum için dua edilmeye başlanmıştır.  Müvekkilde annesine son görevini yapmak için taziyeleri kabul etmektedir. Genç yaşta annesini kaybetmesiyle birlikte müvekkilin psikolojisi de oldukça kötüdür. Annesini kaybetmeden önce de psikolojik  destek almakta ve ilaçlar kullanmakta iken şimdi annesinin ölümü ile ne yazık ki psikolojik olarak daha kötü durumdadır. Müvekkilin annesini defnetmek için memleketi olan Mardin’e gitmesi  kendisini toparlayamaması, çektiği ağır üzüntü, telaş  ve taziyeleri kabul etmesi nedeniyle X tarihinde de imza atamayacaktır.

Müvekkilin imza atamama nedeni ile ilgili annesinin ölüm belgesi de dilekçemiz ekinde sayın makamınıza sunulmuştur. (EK-1: Ölüm Belgesi)

Yukarıda sunulan nedenlerle sayın makamınızdan müvekkilin X ve X tarihlerinde mazeretli sayılma hususunda karar verilmesi için işbu dilekçeyi verme zaruriyetimiz hasıl olmuştur.

İSTEM VE SONUÇ: Yukarıda arz ve izah edilen nedenlerden dolayı müvekkilin X ve X  tarihlerinde adli kontrol hükümleri içerisinde mazeretli sayılmasına karar verilmesini CMK müdafi olarak saygıyla dilerim. tarih

                                                  CMK MÜDAFİ   

Ekler;

1-)Ölüm Belgesi

2-)Cmk Avukat Görevlendirme Yazısı

Adli kontrol mazeret dilekçesi

ADANA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BÜROSUNA

SORUŞTURMA NO:

ŞÜPHELİ:

MÜDAFİİ:

KONU: Adli Kontrol Yükümlülüğünün İhlal Edilmesi Hakkındaki Mazeretimizin Kabul Edilmesi Ve Adli Kontrol Tedbiri Olarak İmza Yükümlülüğünün Devam Etmesi Hk.

Müvekkilim 2019/ soruşturma sayılı dosyada adli kontrol yükümlülüğü gereğince haftanın 1. Ve 3. Pazar günleri imzaya tabi tutulmuştur. İmza günlerine düzenli olarak giden müvekkilim 07 Haziran 2020 tarihinde hem İstanbul trafiğinin yoğun olması hem de beden işçisi olarak çalıştığı inşaat işinden geç paydos etmesi nedeniyle imza saatine yetişememiştir. Aynı gün müvekkilim emniyete gidip ihlali düzeltmeye çalışmıştır. Hatta daha sonra dosya kapanmadığı için imzalarına düzenli olarak gitmeye devam etmiştir. Ancak kasım ayında imza yükümlülüğü için emniyete giden müvekkilim dosyanın kapandığını öğrenmiştir.

TALEP VE SONUÇ: Açıkladığımız üzere müvekkilim bilinçli olarak imza yükümlülüğünü ihlal etmemiştir. Bu nedenle kapanan dosyanın yeniden açılması ve adli kontrolün devam etmesi hakkında karar verilmesini talep ederim.

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.