Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Adli Kontrol İmza İhlali Mazeret Dilekçesi

Adli Kontrol İmza İhlali Mazeret Dilekçesi Nasıl Yazılır?

ADANA DENETİMLİ SERBESTLİK

MÜDÜRLÜĞÜ’NE

KONU  : Mazerete ilişkindir.

….Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2019/85E. sayılı dosyada Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti Yapma veya Sağlama suçundan yargılanan sanık müvekkil …. adli kontrol şartı ile tahliye edilmiş. Haftada bir kez saat 08:00 – 20:00 saatleri arasında her pazartesi olmak üzere imza yükümlülüğünü yerine getirmekte iken X tarihinde aracının arıza yapması sebebi ile imza saatini kaçırmış; yaklaşık iki saat geçtikten sonra emniyete intikal etmiştir.

Müvekkil ….’ın 21/07/2020 tarihli imza saatini aracının arızalanması sebebiyle kaçırmış buna dair sanayide arıza gidermesine ilişkin belge dosyamız ekinde mevcuttur. Aracı arızalanan müvekkil, kardeşinin (…) yardımı ile arabayı ittirerek çalıştırmaya çabalamış ve yaklaşık bir buçuk ila iki saatlik bir gecikme sonrası ….Emniyet Müdürlüğü’ne intikal edebilmiştir. Gecikmesinden doğan telaşı dün gece 21:30-22:00 sularında yetişebildiği ,….Emniyet Müdürlüğü kamera kayıtlarında da anlaşılabilecektir. Aracının arıza yapması olayını memurlara bildirse de imza saati geçtiği için yükümlülüğü ihlal sayılarak imzasını atamamıştır. Müvekkilin daha sonra sanayide tamir ettirmiş ve belgemiz ekte sunulmuştur.

Müvekkilin gecikme sebebi zaruri olsa da imza tutanağına şerh düşülememiş ve müvekkilin ricaları sonuçsuz kalmıştır. Bu nedenle mazeretimizi bildirme zarureti doğmuştur. Müvekkil daha evvel kasti olarak bir imza kaçırmamış; yalnızca 30.12.2019 ‘da şeker hastalığı nüksederek rahatsızlanması sebebiyle gidememiş ve mazeret bildirmiştik.

Müvekkilin imza atmamakta herhangi bir kötü niyeti veya kastı yoktur. Tahliyesinden beri düzenli olarak imzaya gitmektedir. Belirttiğimiz gibi zaruriyetten dolayı imza atmaya gidememiştir. Kardeşi de tanıktır. Ayrıca müvekkilin covid-19 salgınından dolayı kronik şeker hastası olması nedeniyle imza günlerinin azalması veya kaldırılmasına ilişkin Ağır Ceza Mahkemesi’ne yaptığımız itirazları yineleyerek; hal ve şartlar göz önüne alınarak tekrar takdir edilmesini talep ederiz.

Tüm bu nedenlerle müvekkilin araç arızasından doğan zaruri hali göz önünde bulundurularak mazeretinin kabulüne karar verilmesini talep ederiz.

Müdafi

EK: Arıza geçici belgesi

Adli Kontrol İmza İhlali Mazeret Dilekçesi

 

Son düzenleme tarihi 30 Ağustos 2020 14:10

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.