Bir Sayfa Seçin

Adana’da En İyi Avukatı Bulmak

Adana’da en iyi avukatı arıyorsanız, bu talebinizde zorlanmayacağınızı söyleyebilirim. Hukuk fakülteleri her sene binlerce mezun vermektedir. Mezunların birçoğu ise avukatlık mesleğini tercih etmektedir. Dolayısı ile nicel yani sayısal olarak artış gösteren avukatlar eğer meslekte ilerlemek istiyorlar ise başarılı olmak zorundadır. Bu nedenle piyasada yer alan avukatların çoğu uzmanlık ve çalışkanlığını kanıtlamış avukatlardır.

Adana’da birçok avukat stajlarını büyük bir özveri ile tamamlıyor ve mesleğe katılıyor. Hukuk danışmanlığı, boşanma avukatlığı, ceza avukatlığı, icra avukatlığı gibi alanları tercih ediyorlar. Peki haklarınızı korumak amacı ile en uygun ve iyi avukatı nasıl seçeceksiniz?

Adana’da En İyi ve Uygun Avukatı Seçmek

Kişi her zaman aradığı avukatın en iyi olmasını ister. Bunun yanında avukatın uygun olması da önemlidir. Avukat ile aranızdaki iletişim güçlü olmalı ve davanıza emek harcayacağından emin olmalısınız. Adana’da çok fazla sayıda yer alan avukat içinden doğru olanı bulmak sizin için yorucu olabilir.

İyi ve uygun bir avukat bulmanın en iyi yolu ‘tavsiye’ almaktır. Ancak tavsiyeyi kimden alacağınız önemlidir.

Bu aşamada öncelikle nasıl bir hukuki sorun ile karşı karşıya olduğunuzu bilmeniz gerekir. Örneğin siz Adana’da iyi bir boşanma avukatı arıyorsunuzdur, ancak size tavsiye edilen avukat iyi bir ceza avukatıdır. Bu durumda size tavsiye edilen avukatın sizin için faydalı olmayacağı aşikardır.

Alanında En İyi Avukatı Nasıl Bulursunuz?

Yukarıda bahsettiğimiz doğrultuda ilk iş olarak sorununuzu iyi bilmeniz gerekir. Hukuki probleminizin hangi hukuk dalının uzmanlık alanına girdiğini anlamalısınız. Buna ek olarak bu sorununuzun ileride başka problemlere yol açabileceğini bilmelisiniz.

Sorununuzu iyi bir şekilde anladıktan sonra yakın çevrenizde bu konu hakkında uzman bir avukat arayınız.

Avukatın Uzmanlık Alanını Nasıl Anlarım?

Tespit ettiğiniz bir avukatın hangi alan üzerinde uzman olduğunu nasıl anlarsınız? Bunun için avukatın makalelerini inceleyebilirsiniz, daha önce ilgilendiği davaları araştırabilirsiniz, ilgilendiği davaları kendisine sorarak örnek vermesini isteyebilirsiniz. Bu konularda avukatınıza soru sormaktan çekinmeyin. Sonuçta avukatı seçen sizsiniz. Size verdiği güven ve çalışkanlık izlenimi önemlidir.

Avukat aile hukuku, ceza hukuku, icra hukuku, kamu hukuku, bilişim hukuku, iş hukuku gibi farklı alanlarda uzman olabilir. Bazen bu uzmanlık alanlarının birden çoğunda uzmanlık sahibi avukatlara da rastlanabilmektedir.

Adana’da Avukatlık Ücretleri

Yukarıdaki aşamalardan sonra tabi ki avukat ile mali konularda da anlaşmanız büyük önem arz edecektir. Avukatlık ücreti kişinin karar vermesinde etken önemli nedenlerden birisidir. Bu konuda avukatınız ile her şartı en başından konuşun. Dava sırasında masraf çıkma ihtimali olup olmadığını sorun. Avukatlık sözleşmesi yapmayı talep edin, avukatlık sözleşmesi sizin yararınıza olacaktır. Avukatlık ücreti her dava konusuna göre farklılık gösterecektir. Davanın süresi hakkında bilgiler edinin ve vereceğiniz avukatlık ücretini bu süreyle kıyaslayın. Genellikle avukatlık ücreti tek bir dilekçe için verilmiş gibi düşünülür. Ancak bazı davalar 1-2 yıl sürebilmekte ve verdiğiniz ücret aslında 2 yıllık gösterilecek bir emeğin karşılığıdır.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Son Güncelleme Tarihi