Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

Adana Barosu Avukat Sayısı

Adana Barosu Avukat Sayısı

Adana Barosunda Ne Sayıda Avukat Var? Türkiye’nin sayılı büyükşehirlerinden olan Adana’daki avukat sayısı ve aktif olarak çalışan avukat sayısı ne durumdadır? 

2020 yılına göre Adana Barosu’na kayıtlı olan yani Adana Avukat sayısı toplam 3300’dür. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Öyle ki ülkemizde avukatlık elzem bir meslek olarak görülmektedir.(ki bu doğrdurur)

Adana’daki avukat sayısının erkek ve kadın açısından oranını incelersek erkek avukat sayısının daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Adana’da yaklaşık 2000 erkek avukat 1300 ise kadın avukat mevcuttur. Böylece günümüz itibariyle toplamda 3300 avukat yer almaktadır.

Genel bir yorum yapmak gerekirse; avukat sayısının dengesiz ve plansız bir şekilde artması ne yazık ki gelecek kaygısını derinleştirmektedir. Bu durum sadece avukatlıkta değil birçok meslekte böyledir. Her ne kadar kamu görevi olarak addedilse de avukatlığın serbest meslek yanı hiçbir zaman perde ardı edilmemelidir. TBB(Barolar Birliği) de son dönemlerde yaptığı açıklamalarda avukat sayısının bu şekilde artışının devam etmesi durumunda işsiz avukatların ortaya çıkacağını belirtti.

Kaynak:

  • https://www.barobirlik.org.tr/Haberler/2019-avukat-sayilari-31122019-81078
  • https://www.adanabarosu.org.tr/

Son düzenleme tarihi 18 Temmuz 2020 23:37

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.