Adana Barosu Avukat Sayısı

Tem 18, 2020 | Hizmetlerimiz

Adana Barosu Avukat Sayısı

Adana Barosunda Ne Sayıda Avukat Var? Türkiye’nin sayılı büyükşehirlerinden olan Adana’daki avukat sayısı ve aktif olarak çalışan avukat sayısı ne durumdadır? 

2020 yılına göre Adana Barosu’na kayıtlı olan yani Adana Avukat sayısı toplam 3300’dür. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Öyle ki ülkemizde avukatlık elzem bir meslek olarak görülmektedir.(ki bu doğrdurur)

Adana’daki avukat sayısının erkek ve kadın açısından oranını incelersek erkek avukat sayısının daha fazla olduğu göze çarpmaktadır. Adana’da yaklaşık 2000 erkek avukat 1300 ise kadın avukat mevcuttur. Böylece günümüz itibariyle toplamda 3300 avukat yer almaktadır.

Genel bir yorum yapmak gerekirse; avukat sayısının dengesiz ve plansız bir şekilde artması ne yazık ki gelecek kaygısını derinleştirmektedir. Bu durum sadece avukatlıkta değil birçok meslekte böyledir. Her ne kadar kamu görevi olarak addedilse de avukatlığın serbest meslek yanı hiçbir zaman perde ardı edilmemelidir. TBB(Barolar Birliği) de son dönemlerde yaptığı açıklamalarda avukat sayısının bu şekilde artışının devam etmesi durumunda işsiz avukatların ortaya çıkacağını belirtti.

Kaynak:

  • https://www.barobirlik.org.tr/Haberler/2019-avukat-sayilari-31122019-81078
  • https://www.adanabarosu.org.tr/

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

blank

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.