Adana Babalık Davası Avukatı

Adana Babalık Davası Avukatı

Adana’da evlilik dışı ilişkiler sık rastlanan bir durumdur. Dolayısı ile gündemde evlilik dışı doğan çocuklar bulunmaktadır. Evlilik dışı doğan bir çocuk annesinin kütüğüne kaydedilir. Ancak çocuk ve annenin babayı tanımaları durumunda “babalık davası” açma hakları bulunmaktadır.

Babalık Davası Kim Tarafından Açılır?

Babalık davası reşit olan çocuk tarafından her zaman açılabilir. Dava anne tarafından açılacak ise 1 yıllık hak düşürücü süre bulunmaktadır. Dolayısı ile anne çocuğun doğumundan sonraki 1 sene içerisinde babalık davasını açmalıdır. Çocuk herhangi bir hak düşürücü süre bulunmamaktadır.

Eğer çocuk ergin değilse yani 18 yaşından küçük ise çocuk ancak kendisine atanan bir kayyum ile bu davayı açabilir. Çocuğa atanacak kayyum ya mahkeme tarafından ya da uygun kişiler arasından tarafların talebi üzerine seçilebilir.

Babalık Davası Nasıl Kanıtlanır?

Adana babalık davası avukatı aracılığı ile açacağınız davanızın kabul edilmesi için ispat zorunludur. Günümüzde en kesin ispat yolu DNA testidir. Bu yol ile %99 olarak babalığın ispatı mümkündür. Adana açtığınız bir dava için DNA testi Adana Adli Tıp kurumu tarafından yapılmaktadır.

Test yapılan kişi baba olduğunu kabul etse dahi söz konusu bu test yapılmak zorundadır. Babalık davasının açıldığı kişinin yani baba olduğu iddia olunan kişinin ölmesi durumunda dava mirasçılara yöneltilecektir. DNA testi ise bu durumda ancak mezarın açılması ile gerçekleştirilebilecektir.

Nüfus kayıtlarında hali hazırda bir babası var olarak görünen kişi eğer gerçek babası bu kişi değilse öncelikle soybağının-nesebin reddi davası açarak bu durumu düzeltmelidir. Sonrasında ise babalığın tespiti davası açılabilecektir.

Adana’da Babalık Davası Masrafları

Babalık davası maktu harca tabidir. Bunun yanında DNA testi ve fethi kabir işlemleri için ek masraf alınacaktır. Ancak tüm bu masraflar dava sonunda davalı tarafa yüklenecektir.

bir yorum bırakın

tr Türkçe
X
error: Sağ tıklama özelliği kapalıdır.