Adana Babalık Davası Avukatı

May 21, 2019 | Boşanma Davası Makaleleri

Adana Babalık Davası Avukatı

Adana’da evlilik dışı ilişkiler sık rastlanan bir durumdur. Dolayısı ile gündemde evlilik dışı doğan çocuklar bulunmaktadır. Evlilik dışı doğan bir çocuk annesinin kütüğüne kaydedilir. Ancak çocuk ve annenin babayı tanımaları durumunda “babalık davası” açma hakları bulunmaktadır.

Babalık Davası Kim Tarafından Açılır?

Babalık davası reşit olan çocuk tarafından her zaman açılabilir. Dava anne tarafından açılacak ise 1 yıllık hak düşürücü süre bulunmaktadır. Dolayısı ile anne çocuğun doğumundan sonraki 1 sene içerisinde babalık davasını açmalıdır. Çocuk herhangi bir hak düşürücü süre bulunmamaktadır.

Eğer çocuk ergin değilse yani 18 yaşından küçük ise çocuk ancak kendisine atanan bir kayyum ile bu davayı açabilir. Çocuğa atanacak kayyum ya mahkeme tarafından ya da uygun kişiler arasından tarafların talebi üzerine seçilebilir.

Babalık Davası Nasıl Kanıtlanır?

Adana babalık davası avukatı aracılığı ile açacağınız davanızın kabul edilmesi için ispat zorunludur. Günümüzde en kesin ispat yolu DNA testidir. Bu yol ile %99 olarak babalığın ispatı mümkündür. Adana açtığınız bir dava için DNA testi Adana Adli Tıp kurumu tarafından yapılmaktadır.

Test yapılan kişi baba olduğunu kabul etse dahi söz konusu bu test yapılmak zorundadır. Babalık davasının açıldığı kişinin yani baba olduğu iddia olunan kişinin ölmesi durumunda dava mirasçılara yöneltilecektir. DNA testi ise bu durumda ancak mezarın açılması ile gerçekleştirilebilecektir.

Nüfus kayıtlarında hali hazırda bir babası var olarak görünen kişi eğer gerçek babası bu kişi değilse öncelikle soybağının-nesebin reddi davası açarak bu durumu düzeltmelidir. Sonrasında ise babalığın tespiti davası açılabilecektir.

Adana’da Babalık Davası Masrafları

Babalık davası maktu harca tabidir. Bunun yanında DNA testi ve fethi kabir işlemleri için ek masraf alınacaktır. Ancak tüm bu masraflar dava sonunda davalı tarafa yüklenecektir.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Seyhan/Adana 01010
av-saimincekas.com

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.