Açığa Atılan İmzanın Kötüye Kullanılması Takipsizlik Kararına İtiraz Dilekçesi

Mar 4, 2020 | Savcılık-Soruşturma

Açığa Atılan İmzanın Kötüye Kullanılması Takipsizlik Kararına İtiraz Dilekçesi

X SULH CEZA SAYIN HAKİMLİĞİNE

Soruşturma No:

Karar No:

DAVACI:

MÜŞTEKİ:

SUÇ: Açığa İmzanın Kötüye Kullanılması

İTİRAZ KONUSU: Takipsizlik kararının kaldırılması ve suçun kovuşturulması isteğimdir.

İTİRAZ EDİLEN

KARAR: soruşturma X karar sayılı kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı.

KARARIN TEBLİĞ

TARİHİ:

AÇIKLAMALAR

1-) Müşteki Müvekkil, Şüpheli  e ait  ilçesinde buluna   isimli iş yerinden araç kiralamıştır. Şüpheli, Müşteki Müvekkile  X tarihinde aracı teslim etmiştir. Müvekkil Müşteki aracı sorunsuz bir şekilde Şüpheliye teslim etmiştir. Müvvekkil Müşteki ile Şüpheli aracın sorunsuz teslim alındığına dair karşılıklı olarak sözlü beyanlarda bulunarak mutabık olmuşlardır. Ancak Şüpheli aracın kiralanmasından 4 gün sonra X tarihinde Müvekkil Müşteki Şüpheli tarafından aranarak aracı başka bir şahsa kiraladığını aracın kiralanan kişilerde iken bozulduğunu, Müşteki Müvekkilin bu durumdan sorumlu olduğunu ardından müşteki Müvekkilin imzası alınmış bir nüshasının X İcra Müdürlüğünün  Esas sayılı dosyası ile icraya verilmiştir.Açılan icraya karşı itirazlarımızı sunmuş bulunmaktayız X İcra Hukuk Mahkemesinde  Esas sayılı dosyasından yargılama devam etmektedir.

2-) Söz konusu ” Açığa imzanın kötüye kullanılması suçu”, “Kamu Güvenine Karşı Suçlar” bölümünde TCK md 209’da sahtecilik suçları arasında düzenlenmiştir. Bu sebeple açığa atılan imzanın kötüye kullanılması suçun evrakta sahtecilik suçu olarak kabul edilirken X Cumhuriyet Başsavcılığının vermiş olduğu Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar hukuka ve hakkaniyete aykırı sayılacaktır.

3-) Sanığın eylemi Müşteki Müvvekili mağdur etmesinin yanında kamu düzenini de bozan bir suçtur. Sanık tutuklanma istemi ile Sorgu Mahkemesine sevk edilmeli ve hakkında kamu davası açılmalıydı.

4-) Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından sanık hakkında verilen takipsizlik kararı usul ve yasaya uygun değildir. Hazırlık evrakındaki ifadeler ve ele geçen kanıtlar incelendiğinde durum açıkça belli olacaktır.

5-) Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere belirli bir tarzda doldurulup kullanılmak üzere kendisine teslim olunan imzalı senedi verilme nedeninden farklı bir şekilde dolduran şahsın açığa imzanın kötüye kullanılması suçunu oluşturduğu gerekçesiyle şüpheli hakkında dava açılmasına karar verilmesi gerekmektedir. Dosya kazandırılmış tanık beyanlarımız ve Müşteki Müvvekilde de bir nüshası bulunan açığa atılan imzanın örneği bulunmaktadır.

NETİCE VE TALEP : Yukarıda açıklanan nedenler ve makamınızın resen gözeteceği diğer hususlar çerçevesinde,

İtirazımın kabulüyle, Kahta Cumhuriyet Başsavcılığı  tarih ve  soruşturma 2 karar sayılı kovuşturmaya yer olmadığına dair kararının kaldırılmasına ve şüpheli hakkında kamu davası açılmasına karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Açığa Atılan İmzanın Kötüye Kullanılması Takipsizlik Kararına İtiraz Dilekçesi

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.