Abonelik sözleşmesini sonlandırmama rağmen fatura gelmesini nasıl şikayet edebilirim?

Ağu 24, 2020 | Tüketici Hukuku Avukatlığı

Abonelik sözleşmesini sonlandırmama rağmen fatura gelmesini şikayet

Abonelik sözleşmelerinden kaynaklı uyuşmazlıklar gün geçtikçe artmaktadır. Firma ile vatandaş arasında yaşanan sorunlar genellikle fatura kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Dilekçe Örneği

T.C.

……. KAYMAKAMLIĞI

Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyeti Başkanlığına

ŞİKAYET   EDEN          :                                                    

KARŞI TARAF              :

 

KONUSU                      : ABONELİK SÖZLEŞMESİ

 

AÇIKLAMALAR            : …. firması ile 2017 yılı Ağustos ayı tarihinde üç aylık internet aboneliği sözleşmesi imzalayarak internet abonesi oldum. Üç ay süre ile aboneliğimi sürdürdüm ve kullandığım internet bedelini eksiksiz olarak ödedim.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Abonelik Sözleşmeleri başlıklı 52. maddesinin 5. fıkrasında: Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin aboneliğe son verme isteğini yönetmelikle belirlenen süreler içinde yerine getirmekle yükümlüdür. Aboneliğin belirlenen süreler içinde sona erdirilmediği durumlarda, bu sürelerin bitiminden itibaren mal veya hizmetten yararlanılmış olsa dahi, tüketiciden herhangi bir bedel talep edilemez. Satıcı veya sağlayıcı, fesih bildiriminin hüküm ifade etmesinden itibaren on beş gün içinde tüketici tarafından ödenmiş olan ücretin geri kalan kısmını kesinti yapmaksızın iade etmekle yükümlüdür.” hükmü bulunmaktadır. Kanunun bu hükmü doğrultusunda üç aylık abonelik süremin bitmesi ile birlikte …. ’ye başvurarak internet aboneliğimi sonlandırdım.

Aboneliğimi sonlandırdıktan sonraki dönem için ….. firması vekilleri beni telefonla arayarak internet kullanmış olduğum ve bedelini ödemediğim sebebiyle sağlayıcı firmaya 589.39 TL tutarındaki borcumu ödemem gerektiğini bildirerek hakkımda Adana İcra Müdürlüğünde icra takibi başlattılar. Bunun üzerine icra tehdidi altında 09.10.2019 tarihinde Türk Telekom Kadirli Ofisinde 593.39 TL tutarında bahsi geçen borcu ödedim.

Bu itibarla, üç aylık abonelik sözleşmemi kanuna uygun olarak sonlandırmama rağmen Türk Telekomünikasyon A.Ş. firması vekilleri aracılığı ile üzerimde icra tehdidi baskısı oluşturarak beni yanıltmış, hakkı bulunmayan abonelik ücreti tarafımdan tahsil edilmiştir. Kanuna aykırı olarak ve Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile aramızdaki abonelik sözleşmesine dayanmaksızın tahsil edilen 589.39 TL ücret sebepsiz zenginleşme unsuru taşıdığından tarafımca İlçe Hakem Heyeti Başkanlığınıza şikayet gereği doğmuştur.

DELİLLER                  :Abonelik Sözleşmesi, tahsilat makbuzu vb. diğer belgeler.

 

SONUÇ VE İSTEM      :Yukarıda açıklanan nedenlerle,

-Tarafıma ait uyuşmazlık konusu; abonelik sözleşmesi, …. .’nin ….. İcra Müdürlüğünden hakkımda başlatmış olduğu icra takibinin ödeme emri vb. diğer belgelerin T.C …… Kaymakamlığı İlçe Hakem Heyeti tarafından ….. firmasından talep edilmesini,

-……firması ile imzalamış olduğum üç aylık internet aboneliği sözleşmesini  kanuna uygun biçimde sonlandırdım ve tarafıma ait bütün borçları ödedim. Sözü geçen sürede internet kullanmadığım halde Türk Telekomünikasyon A.Ş. firması tarafından icra tehdidi ile haksız olarak tahsil edilen, 593.39 TL tutarındaki abonelik ücretinin yasal faizi ile tarafıma iadesine karar verilmesini arz ederim. tarih

ŞİKAYET EDEN

 

 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir.