Yorum yaparak bilgiyi çoğaltın!

Yazıyı okumanızın ardından konuyla alakalı fikir, düşünce, gelişme veya düzeltmelerini yorum kısmında belirtebilirsiniz. Bu sayede konuyla ilgili gelişmelerden e-posta yoluyla haberdar olur ve yenilikleri takip etme şansı yakalarsınız.

6284 Sayılı Kanun Aile İçi Koruma-Uzaklaştırma Dilekçe Örneği

6284 Sayılı Kanun Aile İçi Koruma-Uzaklaştırma Dilekçe Örneği

ADANA (   ) AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

6284 SAYILI KANUN KAPSAMINDA

TEDBİR TALEBİNDE

BULUNAN                    : Avukat Saim İNCEKAŞ                                                                                                                              

VEKİLİ                            :

ALEYHİNDE TEDBİR         

İSTENİLEN                 :

                                              

MEVZUU                        :6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine İlişkin Yasa Gereğince X ve X hakkında tedbir talebini havidir.

AÇIKLAMALAR          :

1- X Barosu Adli Yardım Bürosunca ataması tarafıma yapılan görevlendirmede X vekiliyim. X doğumlu olan müvekkilim X Hastahanesi’nde sarılık hastası olarak dünyaya gelmiştir. Biyolojik babası X’tır.

2-X, o dönemde ekonomik sıkıntı içerisinde olup borçlu olduğundan, yeni doğan çocuğunun hastahane masraflarını ödeyememiştir. Aynı hastahanede çalışan  hemşerisi X’ın da çocuğu olmadığı için X’la anlaşıp bütün hastahane masraflarını ödeyip müvekkilim X’ı hastaneden çıkarmışlardır. Bu anlaşma neticesinde müvekkilimin biyolojık babası olan X, kızını X’a evlatlık olarak vermiştir.

3- X evlat edindiği müvekkilim ve eşini de alarak kendilerine yeni bir hayat kurmak için X’ya yerleşmiştir. Müvekkilim X’ı da nüfus kaydına kızı olarak işletmiştir. Bu arada Müvekkilimin biyolojik babası X da diğer çocukları ve eşini de alarak memleketi olan X’a yerleşmiştir.

4- X’ın daha sonra müvekkilimden ayrı 6 çocuğu daha olmuştur. Müvekkilim kardeşleri ile belli bir süreye kadar hiç sorun yaşamamış birbirlerini hep sevmişlerdir. Müvekkilim ile X arasında ise okul okumak isteğinden kaynaklı sorunlar yaşanmıştır. X müvekkilimin okula gitmesini asla istememiş, müvekkilim de bu konuda ısrarcı olmuştur.

5- X bir dönem cezaevine girmiş müvekkilim de annesinin çabasıyla babasının haberi olmadan okula devam etmiştir. Müvekkilim çok başarılı, hırslı ve azimli olup kendi çabası ile X Anadolu Lisesini kazanmıştır. Ancak cezaevinden çıkan babası buna şiddetle karşı çıkmış müvekkilim de diretince olayların seyri değişmiştir. O dönem itibariyle müvekkilime okula gitmek istediği için şiddet uygulamaya başlamış, sürekli dayak atmıştır.

6- X ailesini de alarak X’e yerleşmiş, müvekkilim de X Lisesi’ne bin bir sıkıntı içerisinde kayıt yaptırmıştır. X müvekkilimin ev işleri yapmasını, evlenmesini, çoluk çocuğa karışmasını istediğinden müvekkilim ile sürekli bu sebeplerden dolayı tartışmalar yaşamışlardır. Bu tartışmaların neticesi de hep baskı ve şiddete dönüşmüştür. Müvekkilim lise 2. Sınıfta iken X ailesi ile birlikte müvekkilime artık kendisi ile baş edemediğini, bu nedenle kendisine bütün gerçekleri açıkça ifade edip müvekkilimin kendi öz kızı olmadığını söylemiştir. Müvekkilimin biyolojik babası olan X’a kendisini geri iade edeceğini söylemiştir. Büyük şok içerisine giren müvekkilim yine X’te yaşayan öz ailesinin yanına taşınmış ama yaşadığı psikolojik sorunlar nedeni ile okul hayatına ara vermek zorunda kalmıştır. Müvekkilim kanser hastası olan öz annesi ile sırf anne sevgisinin nasıl bir şey olduğunu anlayabilmek için tedavisi süresince yanında kalmıştır.

7-Bir sene geçirdikten sonra da annesi vefat etmiştir. Müvekkilim bu süre içerisinde biyolojik babası olan X ile hiç konuşmamış, bütün yaşadıklarından onu sorumlu tutmuştur. Biyolojik annesinin vefatından 20 gün sonra biyolojik babası başka bir kadınla evlenmiş, bu evlilikten bir çocukları olmuştur. Yeni kadın müvekkilimi istemez olmuş evde huzursuzluklar tartışmalar başlamıştır. Müvekkilim kendisini herkes tarafından istenilmeyen kişi olarak görmeye başlamış, bu duruma kendi çabalarıyla son vermek istemiştir. Her iki aileye yakın bir yerde ev tutmuş,tekrar okula başlamış part time garsonluk yaparak da çalışmaya başlamıştır.Kan bağı olan abisi Sinan da ailenin arzusuyla müvekkilimin yanına taşınmıştır.Birlikte müvekkilimin eve aldığı eşyaların borçları ile faturaları ödemek konusunda anlaşmışlardır.Sinan uzun bir müddet ödemesi gereken faturaları ödemediğinden 1.000.- TL gibi bir borç yüzünden tartışma yaşamışlardır. Bu tartışmada X müvekkilimin burnunu, kolunu kırarak kafasını yarmış, hastanelik etmiştir. Müvekkilim Pendik Bölge Hastahanesi’nde beş gün tedavi görmüş, ailesi tarafından tehdit edildiğinden  gerçekleri hastahane yetkililerine söyleyememiştir.

8-Hastahane çıkışı müvekkilim korktuğu için evine gidememiş, biyolojik dayısının yanında kalmıştır. Üst üste yaşadığı olaylar neticesinde artık tek kurtuluşun ölüm olduğunu düşünmeye başlamıştır. Uzun bir süre kendini toparlamaya çalışmıştır. Tekrar evine dönmüş, okuldan mezun olmuş, çalışmaya da devam etmiştir.

9-Müvekkilim bir akşam durakta iş arkadaşları ile otobüs beklerken araba ile oradan geçen biyolojik babası X tarafından görülmüştür. İş arkadaşı ile aralarında özel bir ilişki olduğunu düşünerek müvekkilimi ne olduğunu anlamadan çekiştire çekiştire zorla arabaya sokup eve götürmüştür. Müvekkilimin ellerini bağlayıp kardeşi, müvekkilimin nüfus kimliğinde babası olan X ve çocukları ile birlikte müvekkilimi namussuzluk yaptığı gerekçesi ile tekme tokat yumruklarla dövmüşlerdir. Müvekkilimi bu nedenle öldüreceklerini söylemişlerdir.

10-Müvekkilim X tarihinde bir şekilde ellerinden kurtulmuş ve okul arkadaşının evine sığınmıştır. Bir süre diğer arkadaşının evine geçmiş, bu şekilde idare ettikten sonra artık çıkmaza girdiğinde lisedeki okul öğretmeninden yardım istemiş ve olayları ona anlatmıştır. Öğretmeni bir süre kendisini misafir etmiş sonra da X tarihinde  Kadın Sığınma Evine yerleştirmiştir. İki aylık süre boyunca sürekli gördüğü kabuslar ve öldürülme korkusu sebebi ile Kadın Sığınma Evinde  psikolojik destek almıştır.Kasım ayının başında ailesinin kaldığı yeri öğrenmesi sebebi ile Mersin’deki Kadın Sığınma Evi’ne gönderilmiştir.Aralık ayının başında İstanbul’a geri dönmüş Kadın Sığınma Evinde tanıştığı arkadaşının evinde kalmaya başlamıştır.Ailesinin yerini yeniden öğrenmesi üzerine orayı da terk etmek zorunda kalmıştır.

11-Karakola sığınmış yeniden farklı bir Kadın Sığınma Evine yerleştirilmek istemiştir. Ailesi arkadaşının evini basmış nerde olduğunu öğrenmek için baskı yapmıştır.

12-Müvekkilim hayatından endişe duymaktadır. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine İlişkin Yasa Gereğince X ve X hakkında gerekli tüm tedbirlerin talebi gereği hasıl olmuştur.

HUKUKİ NEDENLER :6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve diğer ilgili yasa maddeleri

SONUÇ VE İSTEM     :Yukarıda anılan sebeplerle, açıklamaya çalıştığım nedenlere binaen 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine İlişkin Yasa Gereğince X hakkında tedbir kararı verilmesini saygılarımla talep ederim.

                                                                                           Tedbir Talebinde Bulunan

Vekili

Av.

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Barosu – Boşanma ve Ceza Avukatı

Son düzenleme tarihi 23 Mayıs 2020 13:18

Paylaş
Avukat Saim İncekaş

Avukat Saim İncekaş. Adana'da ikamet etmektedir. Kurucu sıfatıyla kendisine ait Adana Avukatlık ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000'den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır. Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9 E-posta: av.saimincekas@gmail.com Telefon: 0534 910 97 43

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz gizli tutulacaktır.