6284 Sayılı Kanun Dilekçe Örneği

ADANA (   ) AİLE MAHKEMESİ SAYIN HAKİMLİĞİNE

 

6284 SAYILI KANUN KAPSAMINDA

 

TEDBİR TALEBİNDE

BULUNAN                    :

 

                                                                                                                                                       

VEKİLİ                            :

                       

ALEYHİNDE TEDBİR         

İSTENİLEN                    :

 

                                                                        

MEVZUU                        :6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine İlişkin Yasa Gereğince Dilaver Koçak ve Ramazan Koçak hakkında tedbir talebini havidir.

 

 AÇIKLAMALAR          :

1-İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosunca ataması tarafıma yapılan görevlendirmede Derya vekiliyim. 02.12.1989 doğumlu olan müvekkilim İstanbul Zeynep Kamil Hastahanesi’nde sarılık hastası olarak dünyaya gelmiştir. Biyolojik babası Dilaver Koçaktır.

2-Dilaver, o dönemde ekonomik sıkıntı içerisinde olup borçlu olduğundan, yeni doğan çocuğunun hastahane masraflarını ödeyememiştir. Aynı hastahanede çalışan  hemşerisi Ramazan Koçak’ın da çocuğu olmadığı için Dilaver Koçak’la anlaşıp bütün hastahane masraflarını ödeyip müvekkilim Derya Koçak’ı hastaneden çıkarmışlardır. Bu anlaşma neticesinde müvekkilimin biyolojık babası olan Dilaver,kızını Ramazan’a evlatlık olarak vermiştir.

3-Ramazan Koçak evlat edindiği müvekkilim ve eşini de alarak kendilerine yeni bir hayat kurmak için Konya’ya yerleşmiştir. Müvekkilim Derya’ı da nüfus kaydına kızı olarak işletmiştir. Bu arada Müvekkilimin biyolojik babası Dilaver da diğer çocukları ve eşini de alarak memleketi olan Erzurum’a yerleşmiştir.

4-Ramazan’ın daha sonra müvekkilimden ayrı 6 çocuğu daha olmuştur. Müvekkilim kardeşleri ile belli bir süreye kadar hiç sorun yaşamamış birbirlerini hep sevmişlerdir. Müvekkilim ile Ramazan arasında ise okul okumak isteğinden kaynaklı sorunlar yaşanmıştır. Ramazan müvekkilimin okula gitmesini asla istememiş, müvekkilim de bu konuda ısrarcı olmuştur.

5-Ramazan bir dönem cezaevine girmiş müvekkilim de annesinin çabasıyla babasının haberi olmadan okula devam etmiştir. Müvekkilim çok başarılı, hırslı ve azimli olup kendi çabası ile Yozgat Anadolu Lisesini kazanmıştır. Ancak cezaevinden çıkan babası buna şiddetle karşı çıkmış müvekkilim de diretince olayların seyri değişmiştir. O dönem itibariyle müvekkilime okula gitmek istediği için şiddet uygulamaya başlamış, sürekli dayak atmıştır.

6-Ramazan ailesini de alarak İstanbul Pendik’e yerleşmiş, müvekkilim de Tarık Buğra Lisesi’ne bin bir sıkıntı içerisinde kayıt yaptırmıştır. Ramazan müvekkilimin ev işleri yapmasını, evlenmesini, çoluk çocuğa karışmasını istediğinden müvekkilim ile sürekli bu sebeplerden dolayı tartışmalar yaşamışlardır. Bu tartışmaların neticesi de hep baskı ve şiddete dönüşmüştür. Müvekkilim lise 2. Sınıfta iken Ramazan ailesi ile birlikte müvekkilime artık kendisi ile baş edemediğini, bu nedenle kendisine bütün gerçekleri açıkça ifade edip müvekkilimin kendi öz kızı olmadığını söylemiştir. Müvekkilimin biyolojik babası olan Dilaver’a kendisini geri iade edeceğini söylemiştir. Büyük şok içerisine giren müvekkilim yine Pendik’te yaşayan öz ailesinin yanına taşınmış ama yaşadığı psikolojik sorunlar nedeni ile okul hayatına ara vermek zorunda kalmıştır. Müvekkilim kanser hastası olan öz annesi ile sırf anne sevgisinin nasıl bir şey olduğunu anlayabilmek için tedavisi süresince yanında kalmıştır.

7-Bir sene geçirdikten sonra da annesi vefat etmiştir. Müvekkilim bu süre içerisinde biyolojik babası olan Dilaver ile hiç konuşmamış, bütün yaşadıklarından onu sorumlu tutmuştur. Biyolojik annesinin vefatından 20 gün sonra biyolojik babası başka bir kadınla evlenmiş, bu evlilikten bir çocukları olmuştur. Yeni kadın müvekkilimi istemez olmuş evde huzursuzluklar tartışmalar başlamıştır. Müvekkilim kendisini herkes tarafından istenilmeyen kişi olarak görmeye başlamış, bu duruma kendi çabalarıyla son vermek istemiştir. Her iki aileye yakın bir yerde ev tutmuş,tekrar okula başlamış part time garsonluk yaparak da çalışmaya başlamıştır.Kan bağı olan abisi Sinan da ailenin arzusuyla müvekkilimin yanına taşınmıştır.Birlikte müvekkilimin eve aldığı eşyaların borçları ile faturaları ödemek konusunda anlaşmışlardır.Sinan uzun bir müddet ödemesi gereken faturaları ödemediğinden 1.000.- TL gibi bir borç yüzünden tartışma yaşamışlardır. Bu tartışmada Sinan müvekkilimin burnunu, kolunu kırarak kafasını yarmış, hastanelik etmiştir. Müvekkilim Pendik Bölge Hastahanesi’nde beş gün tedavi görmüş, ailesi tarafından tehdit edildiğinden  gerçekleri hastahane yetkililerine söyleyememiştir.

8-Hastahane çıkışı müvekkilim korktuğu için evine gidememiş, biyolojik dayısının yanında kalmıştır. Üst üste yaşadığı olaylar neticesinde artık tek kurtuluşun ölüm olduğunu düşünmeye başlamıştır. Uzun bir süre kendini toparlamaya çalışmıştır. Tekrar evine dönmüş, okuldan mezun olmuş, çalışmaya da devam etmiştir.

9-Müvekkilim bir akşam durakta iş arkadaşları ile otobüs beklerken araba ile oradan geçen biyolojik babası Dilaver tarafından görülmüştür. İş arkadaşı ile aralarında özel bir ilişki olduğunu düşünerek müvekkilimi ne olduğunu anlamadan çekiştire çekiştire zorla arabaya sokup eve götürmüştür. Müvekkilimin ellerini bağlayıp kardeşi, müvekkilimin nüfus kimliğinde babası olan Ramazan ve çocukları ile birlikte müvekkilimi namussuzluk yaptığı gerekçesi ile tekme tokat yumruklarla dövmüşlerdir. Müvekkilimi bu nedenle öldüreceklerini söylemişlerdir.

10-Müvekkilim 12.08.2012 tarihinde bir şekilde ellerinden kurtulmuş ve okul arkadaşının evine sığınmıştır. Bir süre diğer arkadaşının evine geçmiş, bu şekilde idare ettikten sonra artık çıkmaza girdiğinde lisedeki okul öğretmeninden yardım istemiş ve olayları ona anlatmıştır. Öğretmeni bir süre kendisini misafir etmiş sonra da 27.08.2012 tarihinde  Kadın Sığınma Evine yerleştirmiştir. İki aylık süre boyunca sürekli gördüğü kabuslar ve öldürülme korkusu sebebi ile Kadın Sığınma Evinde  psikolojik destek almıştır.Kasım ayının başında ailesinin kaldığı yeri öğrenmesi sebebi ile Mersin’deki Kadın Sığınma Evi’ne gönderilmiştir.Aralık ayının başında İstanbul’a geri dönmüş Kadın Sığınma Evinde tanıştığı arkadaşının evinde kalmaya başlamıştır.Ailesinin yerini yeniden öğrenmesi üzerine orayı da terk etmek zorunda kalmıştır.

11-Karakola sığınmış yeniden farklı bir Kadın Sığınma Evine yerleştirilmek istemiştir. Ailesi arkadaşının evini basmış nerde olduğunu öğrenmek için baskı yapmıştır.                           

 

12-Müvekkilim hayatından endişe duymaktadır. 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin önlenmesine İlişkin Yasa Gereğince Dilaver Koçak ve Ramazan Koçak hakkında gerekli tüm tedbirlerin talebi gereği hasıl olmuştur.

 

HUKUKİ NEDENLER :6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve diğer ilgili yasa maddeleri

SONUÇ VE İSTEM     :Yukarıda anılan sebeplerle, açıklamaya çalıştığım nedenlere binaen 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine İlişkin Yasa Gereğince Ferhat Kaya hakkında tedbir kararı verilmesini saygılarımla talep ederim.           

 

                                                                                                           Tedbir Talebinde Bulunan

                                                                                                                    Vekili

                  Av.

Bu makaleyi sosyal medyada paylaşarak sitemize katkıda bulunabilirsiniz.
    Generic placeholder image
    Avukat Saim İncekaş
    Avukat Saim İncekaş Avukatlık Ofisi'nde kurucu avukat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, puan: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

tr Türkçe
X
error: Uyarı: Sağ tıklamak için üye olabilirsiniz !! Üye olabilmek için tarafımızdan referans kodu almanız gerekmektedir.