6284 Sayili Ailenin Korunmasi ve Kadina Yonelik Siddetin Önlenmesi Hakkinda Kanun Uyarinca İlgili Tedbirlerin Alinmasi Hakkinda Talep

Ağu 19, 2018 | Dilekçeler

6284 Sayili Ailenin Korunmasi ve Kadina Yonelik Siddetin Önlenmesi Hakkinda Kanun Uyarinca İlgili Tedbirlerin Alinmasi Hakkinda Talep

İSTANBUL ANADOLU 2. AİLE MAHKEMESİ SAYIN HÂKİMLİĞİNE

Gönderilmek Üzere

SAKARYA AİLE MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

DAVACI             :

VEKİLİ               : Adana – Avukat Saim İNCEKAŞ 

 

DAVALI               :

 

KONU                 :Müvekkil davacı ,davalı tarafından uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddet  nedeni ile Sayın Mahkemenizden, 6284 SAYILI AİLENİN KORUNMASI VE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUN uyarınca ilgili tedbirlerin alınması hakkında talep ve beyanlarımızın sunulmasıdır.

AÇIKLAMALAR:

 1. Davacı müvekkil ile Davalı İstanbul Anadolu 1.Aile Mahkemesinin 2012/E.-2012/ K. ve 21.12.2012 tarihli kararı ile boşanmış olup, bu dava kesinleşmiştir. Davalı, davacının eski eşidir. Bu evlilikten müşterek çocukları bulunmamaktadır.
 2. Müvekkil davacı evliliği sırasında fiziki ve psikolojik şiddet görmüştür (bu husustaki resim rapor ve diğer delilleri yukarıda esas numarasını belirttiğimiz boşanma davası dosyasında mevcuttur). Ancak davalı boşanma sonrasında da müvekkileye karşı fiziki ve psikolojik şiddette bulunmaya devam etmiştir. Davalı hakkında Pendik 2. Sulh Ceza Mahkemesi 2012/ E. Sayılı hakaret tehdit ve huzur-sükunu bozma suçları nedeniyle dava devam etmektedir.
 3. Davacı müvekkile bu nedenle davalı hakkında uzaklaştırma kararı için başvurmuş ve İstanbul Anadolu 1. Aile Mahkemesi 2013/ D. İş. – 2013/ K. ve 16.07.2013 tarihli kararı ile) davalı hakkında 2 ay uzaklaştırma kararı alınmıştır. Söz konusu mahkeme kararına rağmen davalı Kurtuluş ERDOĞAN müvekkileyi zorla arabasına bindirip saatlerce hürriyetini tahdit etmiştir. Bunun üzerine de sayın mahkemeniz ( İstanbul Anadolu 2. Aile Mahkemesi Esas-Karar No: 2013/ D.İş – 2013/ . 25/09/2013tarihli kararı ile diğer tedbirler yanından davalı hakkında 6 ay kadar uzaklaştırma kararı vermiştir.
 4. Ancak davalı müvekkileyi ve ailesini sık sık rahatsız etmekte, hakaret ve tehditlerle yeniden evlenmeye zorlamaktadır. Bu konuda şüpheli hakkında defalarca kez şikayette bulunduk. Şüpheli hakkında devam eden ceza davaları ve uzaklaştırma kararları vardır. Ancak şüpheli her fırsatta yeniden tüm bu hukuki duruma ve uzaklaştırma kararlarına rağmen her defasında daha da şiddeti artacak şekilde müvekkilenin artık hayatına kast eder hale gelmiştir.
 5. En son müvekkil 24.12.2013 günü saat 22.45 sıralarında iş yerinin servisi ile ikamet ettiği eve gelmiş, servisten inip evine yürüdüğü esnada davalı müvekkilin arkasından gelip tekme tokatla vurmaya başlamış, müvekkil yere düştüğünde davalı ‘Bu sana az bile seni öldüreceğimi söylemiştim.’ Diyerek tekme tokatla vurmaya devam etmiştir.
 6. Bu arada elinde siyah renkli tabancaya benzer bir şeyle müvekkilenin kafasına vurmuş ve müvekkilenin kafası kanamaya başladığında olay yerinden kaçarak uzaklaşmıştır. Bu esnada etrafta bulunan vatandaşlar müvekkileyi Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürmüş ve gerekli tedavisinin yapılmasını sağlamışlardır. Bu olaylara müvekkilenin komşusu ve annesi bire bir tanık olmuştur.
 7. Söz konusu olay ile ilgili müvekkil Pendik Asayiş Büro Amirliğinde müşteki sıfatı ile ifade vermiştir. Olaya ilişkin olarak hastane raporları da dosya kolluk dosyası içinde mevcuttur. Müvekkilin kafa bölgesinde almış olduğu şiddetli darbe nedeniyle oluşan 3 cm kesi ve yaralanma mevcuttur.
 8. Müvekkil evliliği sırasında da fiziki ve psikolojik şiddet görmüştür (bu husustaki resim rapor ve diğer delilleri yukarıda esas numarasını belirttiğimiz boşanma davası dosyasında mevcuttur). Davalı bu şekilde boşanma sonrasında da müvekkileye karşı fiziki ve psikolojik şiddette bulunmaya devam etmiştir. Bunun gibi davalı hakkında Pendik 2. Sulh Ceza Mahkemesi 2012/ E. Sayılı hakaret tehdit ve huzur-sükunu bozma ve yine İstanbul 17.Asliye Ceza Mahkemesi 2013/ E. sayılı dosyasında  hakaret tehdit ve huzur-sükunu bozma ve Hürriyeti Sınırlama ve Tehdit suçları nedeniyle halihazırda derdest davalar da devam etmektedir.
 9. Buna göre davalı söz konusu mahkeme kararını ihlal etmiştir. Davalının bu ihlalden dolayı 6284 Sayılı Kanunun 13. maddesi ve mahkeme kararı gereğince zorlama hapsine mahkum edilmesi gerekmektedir. Ayrıca var olan uzaklaştırma kararının devamına veya tekrardan uzaklaştırma kararı verilmesine ivedilikle ihtiyaç vardır. Bunun yanında müvekkilenin söz konusu olayla ilgili kollukta verdiği ifadesinde de belirttiği üzere davalının silahı da mevcuttur.Müvekkilem bu nedenle de can güvenliği açısından endişe duymaktadır. 6284 Sayılı Yasanın 5.maddesinde hakimin alabileceği tedbirler belirtilmiştir. Bu kanunun 5/1-f hükmüne göre davalının silahının da müsaderesi

SONUÇ VE TALEP            :Yukarıda açıklananlardan dolayı Sayın Mahkemenizden

 1. Davalının müvekkileye yönelik şiddet, tehdit ve hakaretlerde bulunmasının önlenmesi,
 2. Müşterek olarak yaşadığı adresinde yer alan evden ve müvekkilenin bulunduğu yerlerden, DERHAL UZAKLAŞTIRILMASI VE YAKLAŞMAMASININ SAĞLANMASI,
 3. X tarihli kararı ile verilmiş bulunan UZAKLAŞTIRMA KARARININ DEVAMINA KARAR VERİLMESİ,
 4. Davalı, X tarihli kararı ile verilen UZAKLAŞTIRMA KARARINI UZAKLAŞTIRMA SÜRESİNDE İHLAL ETTİĞİNDEN HAKKINDAKİ ZORLAMA HAPSİNİN UYGULANMASINA,
 5. Davalının, Müvekkileyi ve yakınlarını İLETİŞİM ARAÇLARI İLE RAHATSIZ ETMEMESİNİN SAĞLANMASINA,
 6. Davalının silahının MÜSADERE EDİLMESİNE,6284 Sayılı Kanun’un ilgili maddeleri ile ilgili mevzuat uyarınca GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİN ALINMASINA KARAR VERİLMESİNİ,

Vekaleten, saygılarımla arz ve talep ederim. tarih

                                                                 

DAVACI VEKİLİ

                                                                 Av. Saim İNCEKAŞ

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Avukatlık ve Hukuk Ofisi

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Sadece üyeler bu işlemi gerçekleştirebilir. Bilginin fonlanması ve geliştirilmesi amacıyla sitemize kayıtlı olmayan ziyaretçilerimizin günlük 3 makale görüntüleme hakkı bulunmaktadır.