16 Yaşında Evlenme(Olağandışı Evlenme Yaşı)

Kas 2, 2019 | Medeni Hukuk

16 Yaşında Evlenme(Olağandışı Evlenme Yaşı)

Olağan dışı evlenme yaşı kadın ve erkek için onaltı yaş olarak belirlenmiştir.

Aile mahkemesi hâkimi olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasisini dinleyerek evlenmesine izin verebilir.

Olağan dışı evlenmeye izin davasının kabul edilebilmesi için izin istenilenin 16 yaşını tamamlamış olması yeterli olmayıp olağanüstü durum ve pek önemli bir sebep kanıtlanmalıdır.

Olağan dışı evlenmeye izin kararı verilmesini gerektiren olağanüstü durum ve pek önemli bir sebebin bulunup bulunmadığını aile mahkemesi takdir edecektir.

Hangi Mahkeme Görevlidir?

Olağan dışı evlenmeye izin davalarında aile mahkemesi görevlidir. Olağan dışı evlenmeye izin davasında yetkili mahkeme izin isteminde bulunan kişinin yerleşim yeri mahkemesidir.

Olağan dışı evlenmeye izin istemi çekişmesiz yargı konusudur. Dolayısıyla olağan dışı evlenmeye izin davası hasımsız olarak incelenmektedir.

Evlenmeye izin davasında evlenilmek istenen kişiye husumet yöneltilmesi de zorunlu değildir.

Olağan dışı evlenmeye izin istemine evrak üzerinde karar verilemez. Aile mahkemesi tarafından duruşma yapılarak evlenmesine izin istenilen kişi mutlaka dinlenmeli, duraksama varsa evlenme olgunluğu konusunda uzman görüşünden yararlanılmalı, olağanüstü durum ve pek önemli bir sebep konusunda gösterilen deliller toplanarak sonucuna göre karar verilmelidir.

Bölge adliye mahkemesi hukuk dairelerinden henüz evlenme yaşında olmayanların evlenmesine izin vermeye ilişkin kararlar hakkında temyiz yoluna başvurulamaz.

Yargıtay Kararları

Onaltı yaşını doldurmuş olma şartı, dava açılabilmesinin değil, izin verilebilmesinin şartıdır.

Evlenmesine izin verilmesi talep edilen Gülşah, 17.03.1994 doğumlu olup, iznin verildiği tarihte on altı yaşını doldurmuştur. Yasadaki (TMK md 124/2) on altı yaşını doldurmuş olma şartı, dava açılabilmesinin değil, izin verilebilmesinin şartıdır. Hükmün verildiği tarih itibariyle ilgili on altı yaşını doldurduğuna göre, bu koşul gerçekleşmiştir. Bu bakımdan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına bozma isteği yerinde görülmemiş, isteğin reddi gerekmiştir. (Y2HD, 23.01.2012, E. 2010/15102, K. 2012/938)

Olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple ancak onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verilebilir.

-Davacı Burcu’ya velayeten annesi Şerife Akşit ve babası Salih Akşit tarafından 14.7.2008 tarihinde hasımsız olarak açılan davada, velayet altında bulunan Burcu’nun evlenmesine izin verilmesinin istendiği, mahkemece davanın kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 124/2. maddesi ile “ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir” hükmü getirilmiştir. Evlenmeye izin verilmesi istenilen 12.4.1993 doğumlu Burcu’nun dava tarihinde onaltı yaşını doldurmadığı anlaşılmaktadır. Mahkemece, yasal şartın oluşmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken Türk Medeni Kanununun 124/2. maddesi hükmüne aykırı olarak evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y2HD, 30.03.2011, E. 2010/3710, K. 2011/5584.)

-Davacı Tuğba Danacı’ya velayeten annesi Gülseren Danacı ve babası İsa Danacı tarafından 09.02.2009 tarihinde hasımsız olarak açılan davada, velayet altında bulunan Tuğba Danacı’nın evlenmesine izin verilmesinin istendiği, mahkemece davanın
kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 124/2.maddesi ile “Ancak, hakim olağanüstü durumlarda ve pek önemli bir sebeple onaltı yaşını doldurmuş olan erkek veya kadının evlenmesine izin verebilir. Olanak bulundukça karardan önce ana ve baba veya vasi dinlenir” hükmü getirilmiştir. Evlenmesine izin verilmesi istenilen 24.08.1993 doğumlu Tuğba Danacı’nm dava tarihinde onaltı yaşını doldurmadığı anlaşılmaktadır. Mahkemece, yasal şartın oluşmaması nedeniyle davanın reddine karar verilmesi gerekirken, Türk Medeni Kanununun 124/2.maddesi hükmüne aykırı olarak evlenmeye izin verilmesi usul ve yasaya aykırı bulunmuştur. (Y2HD, 12.04.2011, E. 2010/3712, K. 2011/6482.)

Etrafta dedikodu çıkmışsa 16 yaşındaki erkek veya kadının evlenmesine izin verilebilir.

Emine ile Ercan’ın bir yıllık nişanlı oldukları kızın 16 yaşını doldurduğu yurt dışında olan Ercan’ın Türkiye’ye geldiğinde ailelerin bulunmadığı sırada evde birlikte kaldıkları ve etrafta dedikodu çıktığı toplanan delillerden anlaşılmaktadır. 4721 Sayılı Kanunun 124/2. maddesi koşulları oluşmakla davanın kabulü gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması doğru değildir. (Y2HD, 11.11.2002, 11433-12113.)

Avukat Saim İNCEKAŞ – Adana Medeni Hukuk Avukatı

 

Avukat Saim İncekaş, kurucu sıfatıyla Adana İncekaş Hukuk ve Danışmanlık Bürosunda çalışmalarına devam etmektedir. Ceza Hukuku, Medeni-Boşanma-Aile Hukuku, Bilişim Hukuku avukatlığı ana çalışma dallarıdır. 

Özellikle boşanma ve ceza avukatlığı üzerine pratik ve deneyim sahibidir. Bu alanlarda 5.000’den fazla yazı ve makalesi bulunmaktadır.

Adres: Kayalıbağ, Ziya Algan İş Merkezi, Turhan Cemal Beriker Blv. No:9
E-posta: av.saimincekas@gmail.com
Telefon: 0534 910 97 43 
WhatsApp üzerinden iletişim için tıklayınız.
Telegram üzerinden iletişim için tıklayınız.

Avukat Saim İNCEKAŞ

Kurucu & Yönetici Avukat, Adana Avukat ve Hukuki Danışmanlık Bürosu

1 Yorum

  1. Dadas

    Öncelikle slmlar benim sorum 16 yaşında bir kız la 25 yaşında erkek nişanlandı ve resmi nikah için ne gerekli ailesinin onayı var biz nasıl bir yol izlemeliyiz nasıl dava açmamız lazım kim açabilir davayı ve nasıl açabilir saygilarimla

    Yanıtla

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vasiyetname Nasıl Okunur ve Yorumlanır

Haftanın Özlü Sözü

“Bir saat adaletle hükmetmek, bir sene ibadet etmekten daha hayırlıdır.”  Hz. Muhammed(Hadis-i Şerif)

Kategoriler

Hukuki uyuşmazlıklarınız için avukata danışın!

blank

error: Uyarı: Uyarı: Bu işlem için giriş yapmanız gerekmektedir. Üst menüde yer alan üye giriş sayfasından ücretsiz giriş yapabilirsiniz.